آموزش مرحله به مرحله وبلاگ نویسی
تیر 12, 1391
Bahman Mohadeci (‫بهمن محدثی‬‎) (64 articles)
Share

آموزش مرحله به مرحله وبلاگ نویسی

Photo: Whistler’s Mommy-Blogger by Mike Licht

نوشتن یک مطلب خوب برای وبلاگ ممکن است 3-4 ساعت از وقت شما را بگیرد.  اما با خواندن این مطلب متوجه خواهید شد که این وقت ارزشش را دارد. شاید الکتروبلاگ مثال نسبتا خوبی برای اثبات این امر باشد. چون در فعالیت حدود دو ماهه خود به حدود 2000 بازدید در ماه، تنها از طریق تولید محتوا و از سوی موتور های جستجو دست یافته و این میزان به طور مرتب در حال افزایش است.

قبلا در مورد نحوه نوشتن روش کار مطلبی داشتیم که نوعی از بلاگ پست های رایج است. این بار به جزییات بیشتری که به شما در نوشتن یک مقاله خوب و موثر کمک می کند می پردازیم.

[box] این مطلب ترجمه ای آزاد با کمی تغییر از این مطلب است[/box]

1- مرحله اول – تحقیق اولیه Researching

همیشه موضوع مطلب به ذهن ما نمی رسد و گاه باید به دنبال موضوع بگردیم. پس همواره در پی اخبار روز و همینطور عناوینی که کاربران به دنبال آن هستند، باشید و از میان آنهایی که مرتبط با موضوع وبلاگ شماست موضوعات (Topics) مناسب را انتخاب کنید تا این مرحله را پی بگیریم.

یافتن کلمات کلیدی مرتبط

شاید بتوان بهترین ابزار برای این کار را ابزار گوگل دانست. چون علاوه بر جامع بودن ، از معدود سایت هایی است که زبان فارسی را نیز به خوبی پشتیبانی می کند.  Google Keyword Tool  ابزاری است که با توجه به آمار های جستجوی دیگران در محیط وب، به شما داده هایی از جمله: کلمات و عبارات کلیدی (Keywords and Key Phrases) ارایه می کند.

برای استفاده از این ابزار، موضوع خود را به صورت یک کلمه کلیدی که حدس می زنید، در موتور های جستجو بیشتر مورد جستجو قرار می گیرد، تبدیل کنید.  سپس آن را در این ابزار جستجو کنید.در نتیجه، تعدادی از عبارات مرتبط با آن کلمه کلیدی در اختیار دارید. برای جستجوی عبارات فارسی بهتر است Locations and languages را بر روی  All locations و  All languages قرار دهید. چون در ایران به دلایل مختلف از آی پی های نقاط مختلف جهان استفاده می شود و نباید تنها به نتایج ایران تکیه کرد. در صورتی که با اکانت خود در این سایت لاگین کنید امکانات بیشتری در اختیارتان قرار می گیرد.

در تصویر زیر مشاهده می کنید که برای عبارت «وبلاگ نویسی» چه کلمات کلیدی مشخص شده است. در این تصویر عبارت «آموزش وبلاگ نویسی» دارای میزان بالایی جستجو است.

چیزی که در هنگام انتخاب کلمات کلیدی  باید به آن دقت داشت، رقابت کم low competition و تعداد  جستجوی بالا high search است. به عنوان مثال همانطور که در این تصویر مشخص است، افراد زیادی به دنبال آموزش وبلاگ نویسی هستند. اما مطالب زیادی که از نظر موتور های جستجو نیز ارزشمند باشد وجود ندارند. بنابراین رقابت بر روی آن عبارت پایین است. 

جستجوی مجدد کلید واژه ها

حال که لیستی از کلمات کلیدی در اختیار داریم آنها را مجددا در گوگل جستجو می کنیم. با این کار:

نتایج واقعی جستجوی صفحه اول را مشاهده می کنیم:

به این وسیله شما می توانید با عناوین مطالب و metadata هایی که دیگران در این باره نوشته اند آشنا شده و آنها را بهبود دهید.

با نوشته های دیگران آشنا می شوید:

شما می خواهید پستی در وبلاگ خود بنویسید که به خوبی و البته درستی در صدر جستجوی عبارات کلیدی (Longtail Keywords) قرار بگیرد. بهترین راه این است که نوشته های دیگران را بخوانید و فراتر از آن، نوشته ای متفاوت و جامع بنویسید.

اگر قرار است که دقیقا نوشته دیگران را بنویسیم ، بهتر است به آن مطلب لینک دهیم. درست مثل کاری که ما در انتهای این مطلب انجام دادیم.

پس از طی این مراحل می توانیم برای مطلب خود یک عنوان مناسب انتخاب کنیم.

هم اکنون می توانید در این لینک عنوان این مطلب را جستجو و نتیجه را مشاهده کنید.

تا زمانی که این مطلب نوشته می شود هنوز کسی مطلبی برای عبارت «آموزش مرحله به مرحله وبلاگ نویسی»  منتشر نکرده است. در حالی که عده زیادی به دنبال آن بوده اند.

۲- مرحله دوم – توفان مغزی و ساختار بندی (Brainstorming and Structure)

در ابتدای این مرحله با تشکیل یک خط اصلی شروع می کنیم.

آموزش مرحله به مرحله نوشتن یک بلاگ پست حرفه ای

در این خط اصلی از کلمات کلیدی اصلی و فرعی استفاده می کنیم.  شروع کار با خط اصلی به ما افق وسیع تری درباره محتوای مطلب می دهد.

زیرعنوان ها را مشخص کنید

این کار از چند جهت مفید است. یکی اینکه شما ساختار کلی مطلب خود را به دست می آورید و از فراموش شدن بخشی از مطلب جلوگیری می کنید. دوم اینکه با مشخص بودن این قسمت، خواننده مطلب نیز به راحتی می تواند با یک نگاه کلی، بخش های مطلب را از نظر گذرانده و با کلیت آن آشنا  شود.

دقت داشته باشید که حتما عناوین اصلی و فرعی را با تگ های h1 تا h6 مشخص کنید. سیستم های مدیریت محتوا، این قابلیت را در ویرایشگر خود جای داده اند. اما به صورت دستی هم می توانید این تگ ها را در کد html وارد کنید.

۳- مرحله سوم – نوشتن مطلب (Writing)

بیشترین زمان صرف شده در تهیه یک مطلب، صرف نوشتن آن می گردد.

با یک مقدمه خوب، خواننده را درگیر مطلب کنید.

بعد از عنوان مطلب ، مهمترین بخش یک نوشته، مقدمه آن است. اگر شما بتوانید در مقدمه مطلب ، در چند خط، نظر مخاطب را جلب کنید و در عین حال بر روی نقاط اصلی و مهم مطلب تاکید کنید، بیننده سایت را به خواننده سایت تبدیل می کنید. من در مقدمه بر روی تاثیر محتوای خوب و اصولی بر روی افزایش بازدید در مدت کوتاه تاکید کردم.

مطلب زیر عنوان ها را وارد کنید.

همانطور که قبل از این گفتیم با نوشتن زیرعنوان ها ، نوشتن متن اصلی، راحت تر و تنها به صورت پر کردن یک فرم با عنوان های مشخص است.

در این مرحله سعی کنید از تصاویر ، نقل قول ها و سایر جلوه های تصویری که برای جذاب کردن و راحت تر خوانده شدن مطلب کاربرد دارند، استفاده کنید.

یک پایان خوب بنویسید.

داشتن یک پایان مشخص برای مطلب، سه هدف را دنبال می کند:

  1. تاکید مجدد بر نکته اصلی مطلب
می خواهید چه چیز به یاد آنها بماند؟ می خواهید پس از خواندن چه حسی داشته باشند؟
  1. برای ایجاد ارتباط مجدد بین انتها و ابتدای مطلب
اگر شما مقدمه خود را به طور هوشمندانه ای نوشته باشید و نکته جالبی را در آن جای داده باشید، در انتهای مطلب می توانید دوباره خواننده را به آن ارجاع دهید.
  1. از آنها بخواهید تا کاری را انجام دهند
شاید بتوان بهترین نوع درخواست عمل (Call to Action) را این دانست که خوانندگان مطلب انقدر به شما اطمینان بیابند، که پیشنهاد شما را قبول کرده و به آن عمل کنند. پس مطلب خود را با عنوانی جلب کننده همچون «سخن آخر» و یا «نکته نهایی» به پایان ببرید.

 

ویرایش محتوایی

در این مرحله یک نگاه کلی به مطلب خود بیاندازید و مطمئن شوید که به هدف اولیه خود رسیده اید. تصویر کلی مطلب را در نظر بگیرید. در این مرحله ویرایش نگارشی و گرامری نمی کنیم.

 

۴- مرحله چهارم – ارسال مطلب (Posting)

 

حال که متن مطلب را کامل کردید، باید آن را پست کنیم. اگر از نرم افزاری شبیه Word استفاده می کنید حتما از گزینه ای که برای Paste کردن از Word تعبیه شده است استفاده کنید.  چون این نرم افزار ها یک سری از کد های اضافه را در متن وارد می کنند که می توانند لود صفحات را کند کنند.

 

پیش از ارسال مطلب ۵ چیز را باید تکمیل کنید.

Metadata: بر اساس تحقیقی که بر روی کلمات کلیدی انجام دادید، یک توصیف متای (Meta Description)  مناسب بنویسید. این توصیف در موتور های جستجو به عنوان توضیحات مطلب در زیر عنوان آورده می شود.

Category: حتما برای مطلب خود یک دسته مناسب و مرتبط انتخاب کنید.

برچسب یا Tag: با استفاده از برچسب مناسب، می توانید مطالب مرتبط وبلاگ خود را به یکدیگر مرتبط کنید.

Excerpt: اگر از قالبی استفاده می کنید که خلاصه ای از مطلب را در صفحه اول قرار می دهد، بهتر است این خلاصه را خود شما نوشته باشید.

SEO friendly link: برای لینک مطالب بهتر است از واژه های انگلیسی استفاده کنید. چون از طرفی برخی ممکن است برای جستجو از واژه های انگلیسی استفاده کنند و مهمتر اینکه استفاده از واژه های غیرانگلیسی ، لینک مطالب را به صورت کاراکتر های نامفهوم تبدیل می کند.

برای سیستم WordPress افزونه ای همچون WordPress SEO By Youst به شما این امکان را می دهد تا پس از نوشتن متن، تنظیمات سئو را بر روی آن انجام دهید. برای سایر سیستم ها نیز افزونه هایی وجود دارد و در برخی سیستم ها همچون ImpressPages این قابلیت ها به صورت پیش فرض وجود دارد.

 

۵- مرحله پنجم – ویرایش و اضافات (Editing and Accessorizing)

 

اکنون که پست ما نوشته شده ، نوبت به ویرایش نهایی می رسد.

 

  • ویرایش دستوری: قبل از انتشار، یک بار نسخه پیش نویس مطلب خود را مشاهده کنید و آن را بخوانید. غلط های نگارشی و املایی و دستوری را رفع کنید.
  • تصویر شاخص:  برای مطلب خود یک تصویر شاخص انتخاب کنید. برای این کار می توانید از سایت compfight.com استفاده کنید. این سایت در میان عکس های Flickr  که مجوز Creative Common دارند ، بر اساس واژه جستجو شده شما، عکس های مناسب را پیشنهاد می کند. همچنین با نصب افزونه این سایت در وردپرس می توانید مستقیما عکس های مورد نظرتان را از این سایت به وبلاگتان منتقل کنید.
  • عکس های تکمیلی را بسازید:  برخی از تصاویر به طور آماده موجود نیستند و با توجه به مطلب شما باید آماده شوند. مثل تصویری که بالاتر از ابزار کلمات کلیدی گوگل داشتیم.
  • به مطالب خود و دیگران لینک دهید: هر جا که مطلب دیگری از خود شما یا دیگران بتواند در فهم بهتر مطلب کمک کند و یا اطلاعات بیشتری در اختیار خواننده قرار دهد، می توانید به آن لینک دهید.
  • ویرایش نهایی: درست قبل از انتشار، یک بار دیگر پیش نویس مطلب را بخوانید. حتی در صورت امکان از شخص دیگری بخواهید تا به جای شما آن را بخواند. چون ممکن است بر اثر استمرار بینایی، برخی خطا ها را نبینید!

اما آخرین نکته…

قبول دارم که این پروسه ، بسیار وقت گیر و شاید خسته کننده است. اما از یاد نبرید که اگر قرار است وبلاگ نویسی حرفه ای را دنبال کنیم و به اهداف بازاریابی خود برسیم، باید این اصول را پیگیری کنیم. چرا که تولید محتوای مفید ، اصلی است که موتور های جستجو بسیار بر روی آن تاکید دارند.

شما کافی است در ماه، 2 یا 3 مطلب را با این شیوه و بسیار دقیق بنویسید.  آن موقع است که انبوهی از خوانندگان مشتاق به سمت شما سرازیر می شوند.

 

Bahman Mohadeci (‫بهمن محدثی‬‎)

Bahman Mohadeci (‫بهمن محدثی‬‎)

بهمن محدثی // فارغ التحصیل دوره MBA گرایش بازاریابی // سابقه کار در بخش پشتیبانی و فروش هاستینگ و نرم افزار مامبوسرور // مدیریت و ترجمه و تالیف در وبلاگ تجارت الکترونیک ، الکتروبلاگ