آیا واتس اپ ( Whatsapp ) ، داون می شود؟
خرداد 15, 1392
Bahman Mohadeci (‫بهمن محدثی‬‎) (64 articles)
Share

آیا واتس اپ ( Whatsapp ) ، داون می شود؟

چندی پیش مطلبی داشتیم درباره روش های بازاریابی ویروسی که به صورت گرافیکی توضیح داده شده بود که یک خبر از چه روش هایی می تواند در مدت کوتاهی به سمع و نظر تعداد زیادی از کاربران  و مردم برسد. امروز مثالی ملموس از این نوع بازاریابی ، اما از نوع مخرب آن را خواهیم خواند.

آیا whatsapp نمی تواند مستقیما به کاربرانش پیغام دهد؟!

Whatsapp یکی از نرم افزار های محبوب در زمینه ایجاد ارتباط ، مکالمه و چت می باشد که در سال های اخیر با گسترش استفاده مردم از گوشی های هوشمند و تبلت ها ، استفاده از این گونه نرم افزار ها نیز افزایش یافته است. همچنین با ارایه خدمات اینترنتی توسط اپراتورهای موبایل در ایران ، کاربران whatsapp و نرم افزار های مشابه ، 24 ساعته آنلاین بوده و آماده پاسخگویی به پیام های سایر دوستان خود می باشند!

به تازگی این نرم افزار نیز همانند بسیاری از نرم افزار های مشابه دیگر ، درگیر یکی از پیام های اسپم شده است که با عبارت Hoax شناخته می شود. این عبارت ، در مورد پیام هایی به کار می رود که به صورتی گسترده و ویروسی ، در میان کاربران دست به دست شده و آنان را از وقوع یک حادثه در آینده ای نزدیک مطلع می کند و از آنها می خواهد تا برای جلوگیری از آن کاری را انجام دهند که معمولا این کار ، فوروارد کردن و ارسال آن پیام به یک تعداد خاص و یا همه اعضای لیست دوستانشان می باشد.

در تاریخ 20 ساله ظهور اینترنت ، اینگونه پیام ها ده ها و صدها بار تکرار شده اند و هر بار نیز کاربران بسیار زیادی ، آن را باور و منتشر کرده اند. در زیر ، نمونه پیامی که به تازگی در whatsapp به صورتی ویروسی در حال انتشار است را می خوانید. ظاهرا یک کاربرا وظیفه شناس نیز ، این پیام را به فارسی ترجمه کرده و در توصیه ای دوستانه از سایرین نیز خواسته است تا این درخواست را به انجام برسانند!

تبلیغات – یاری دهندگان الکتروبلاگ

Whatsapp is shutting down on 28th jan   Message from Jim Balsamic (CEO of Whatsapp) we have had an over usage of user names on whatsapp Messenger. We are requesting all users to forward this message to their entire contact list. If you do not forward this message, we will take it as your account is invalid and it will be deleted within the next 48 hours. Please DO NOT ignore this message or whatsapp will no longer recognise your activation. If you wish to re-activate your account after it has been deleted, a charge of 25.00 will be added to your monthly bill. We are also aware of the issue involving the pictures updates not showing. We are working diligently at fixing this problem and it will be up and running as soon as possible. Thank you for your cooperation from the Whatsapp team..:)

FINAL WARNING!
If your WhatsApp status is error:status unavailable then you are not frequent user and by 5:00pm C.A.T WhatsApp will start charging you. To become a frequent user send this message to 10 people who receive it.
ترجمه متن انگلیسی:

سلام به همه، بنظر میرسد که تمام هشدارها واقعی بودند.استفاده از واتساب از تابستان 2012 هزینه مالی داشته است
اگر به 18 نفر از مخاطبین خود این شرط را بفرستید آیکن شما آبی خواهد شد و برای شما مجانی میشود. اگر حرفهای مرا باور ندارید ساعت 6 بعدازظهر پایان واتساپ را ببینید و مجبورید که برای بازکردن آن هزینه پرداخت کنید که این قانونی است این پیغام برای آگاهی تمام کاربران است.خدمات ما إخیرأ بسیار شلوغ شده است. بنابراین از شما تقاضا داریم تا این مشکل را حل کنید ما به کاربران فعال مان نیاز داریم تا این پیغام را برای هر کدام از افرادی که در لیست مخاطبین شما هستند ارسال کنید تا کاربران فعال ما که از واتساپ استفاده میکنند را آگاه سازید اگر این پیغام را برای لیست مخاطبین واتساپ خود نفرستید پس تماسهای شما با عواقب از دست دادن تمام پیغامهای مخاطبین از جیم بلاسمیک باقی خواهد ماند
ما استفاده زیاد از نامهای کاربری را بر روی مسنجر واتساپ داشته ایم. از تمامی کاربران میخواهیم تا این پیغام را إرسال کننند

روش مقابله با پیام های مشابه منتشر شده در whatsapp

همانطور که گفتیم این قبیل پیام ها ، مختص whatsapp نمی باشند و در بسیاری از سیستم های دیگر و حتی سیستم های ایمیل معروف همچون جیمیل و یاهو نیز رخ داده است. چهار راهکار ساده به شما معرفی می کنیم تا گرفتار حقه هایی اینچنینی نشوید.

  1. موضوع را در اینترنت جستجو کنید. به همین سادگی!
  2. تاریخ پیام را نگاه کنید. گاهی تاریخ مطرح شده در پیام ها گذشته است، اما همچنان به صورت ویروسی در حال انتشار است. درست همانند پیام داون شدن whatsapp !
  3. این را بدانید که هیچ شرکتی ، هیچگاه اخبار خود را به این طریق به دست کاربرانش نمی رساند. شرکت ها از طریق تلفن ، ایمیل یا پیام مستقیم به کاربران اطلاع رسانی را انجام می دهند.
  4. در سایت Hoax-Slayer ، بسیاری از اینگونه پیام ها آورده شده و راستی و دروغ بودن آنها توضیح داده شده است.

نظر whatsapp در این باره چیست؟

واتس اپ ، در پستی در وبلاگ خود این پیام را آورده و علاوه بر تاکید بر دروغ بودن آن ، توضیح داده است که whatsapp هر روز به فکر اضافه کردن گزینه های بیشتر و بهتر به نرم افزار خود می باشد و وقت خود را صرف این پیام های ساده لوحانه نمی کنند!

به روزرسانی 9 فروردین 93:

امروز صبح در وایبر پیامی به دستم رسید که به محض خواندن سه کلمه اول متوجه شدم که با یک پیام اسپم دیگر سر و کار دارم. توضیح زیادی لازم نیست چون در بالا توضیح داده شده. اما کافی است تا دو خط اول بخش انگلیسی این پیام را در گوگل سرچ کنید و ببینید که دقیقا همین پیام برای واتس اپ قبلا منتشر شده بوده و هم اکنون تنها نام whatsapp با viber جایگزین شده است. پس به انتشار اسپم کمک نکنید.

Bahman Mohadeci (‫بهمن محدثی‬‎)

Bahman Mohadeci (‫بهمن محدثی‬‎)

بهمن محدثی // فارغ التحصیل دوره MBA گرایش بازاریابی // سابقه کار در بخش پشتیبانی و فروش هاستینگ و نرم افزار مامبوسرور // مدیریت و ترجمه و تالیف در وبلاگ تجارت الکترونیک ، الکتروبلاگ