گوگل پاندا چگونه کار می کند
آذر 26, 1390
Bahman Mohadeci (‫بهمن محدثی‬‎) (64 articles)
Share

گوگل پاندا چگونه کار می کند

گوگل پاندا الگوریتم جدیدی بود که گوگل از فوریه 2011 بر روی روش  جستجوی خود اعمال کرد و تاثیر بسزایی در نتایج جستجو ایجاد کرد. این الگوریتم به گونه ای بود که ارزش کمتری به سایت های کم کیفیت می داد و در مقابل مطالب سایت های با کیفیت را به رتبه های بالاتری می رساند. چون معمولا اینگونه سایت ها مطالب کامل و جامعی ارایه می کردند. طی این اقدام گوگل بسیاری از سایت های خبری و شبکه های اجتماعی به رتبه های بالای جستجو ها رسیدند و در مقابل سایت های کم کیفیتی که پر از آگهی های تبلیغاتی بودند و به روش های غیرمعمول به رتبه های بالا رسیده بودند دچار تنزل قابل ملاحظه ای شدند. البته این الگوریتم مشکلاتی هم داشت که گاهی مطلب یک سایت که رتبه پایینی داشت در رتبه های بسیار پایین گوگل قرار می گرفت. در صورتی که همان مطلب که در سایت دیگری کپی شده بود در رتبه بالا قرار می گرفت. از آن زمان گوگل بارها در این الگوریتم تغییر ایجاد کرد تا کیفیت جستجو ها را افزایش دهد. همچنین در وبلاگ خود بخشی قرار داد که به کاربران پیشنهاد می کرد که چگونه مطالب با کیفیت تهیه کنند.
گوگل پاندا بر پایه الگوریتمی اجرا شد که در آن هوش مصنوعی به شکلی پیچیده تر و در مقیاس وسیعتر به کار گرفته شد. افراد بسیاری در جهان، وبسایت ها را بر اساس معیارهای مختلف از جمله کارایی، ارزش مطالب، سرعت، طراحی، جاذبه بازگشتن به همان وبسایت و موارد دیگری ارزش گذاری و رتبه بندی می کردند. پس از آن بود که ماشین یادگیرنده گوگل پاندا که نام خود را از Navneet Panda به ارمغان گرفته بود وارد عمل شد و به بررسی سایت هایی  پرداخت که توسط افراد حرفه ای به عنوان سایت های با کیفیت و کم کیفیت تشخیص داده شده بودند. در واقع با این بررسی ها هر چه بیشتر مشخص می گردید که اینگونه سایت ها چه مشخصه هایی دارند. در این زمان بود که سیستم رتبه بندی قدیمی گوگل کم کم کنار گذاشته شد و روش های جدیدی که در این راستا عمل کنند پا به عرصه گذاشتند.
تفاوت عمده این الگوریتم گوگل با الگوریتم های قبلی این بود که در الگوریتم پاندا ، یک سایت به صورت کامل یا بخشی از یک سایت ارزش گذاری می شد نه فقط یک صفحه خاص از یک وب سایت.
*
البته هنوز هم مواردی وجود دارد که باعث ایجاد شک هایی در نتایج جستجوی گوگل می شود. از جمله مواردی که گفته می شود گوگل جنبه تجاری را هم در نتایج جستجو دخالت می دهد. اما همواره این موضوع از سوی مدیران گوگل رد شده است و البته همواره نیز از نظرات کاربران خود استقبال کرده است و راه های مختلفی هم برای کاربردی تر کردن خدمات خود انجام داده است.

به طور کلی گوگل پیشنهاد خوبی برای صاحبان سایت ها دارد.

محتوای خود را برای گوگل نسازید. محتوای شما برای مخاطبین شماست. برای آنها بنویسید تا در گوگل هم دیده شوید.

Bahman Mohadeci (‫بهمن محدثی‬‎)

Bahman Mohadeci (‫بهمن محدثی‬‎)

بهمن محدثی // فارغ التحصیل دوره MBA گرایش بازاریابی // سابقه کار در بخش پشتیبانی و فروش هاستینگ و نرم افزار مامبوسرور // مدیریت و ترجمه و تالیف در وبلاگ تجارت الکترونیک ، الکتروبلاگ