مقابله با کامنت گذاران اسپم
تیر 4, 1391
Bahman Mohadeci (‫بهمن محدثی‬‎) (64 articles)
Share

مقابله با کامنت گذاران اسپم

 این نوشتار ترجمه ای آزاد از این مطلب است

اگر شما یک وبلاگ نویس باشید حتما تا به حال با مشکل اسپمر ها و پیام های بی ربط و تبلیغاتی آنان مواجه شده اید. هر چه بازدید وبلاگ شما بیشتر می شود به همان نسبت اسپم بیشتری دریافت می کند. بررسی کامنت ها و مشخص کردن اسپم ها به صورت دستی نیز یکی از خسته کننده ترین کار هاست و وقت زیادی را از ما تلف می کند اما توصیه می شود که همین روش را در پی بگیرید. همچنین سیستم هایی نیز برای مدیریت نظرات وجود دارند که در این زمینه می توانند ما را یاری دهند. در این مقاله بیشتر در مورد سیستم ها و تنظیمات مورد استفاده در وردپرس بحث می کنیم. اما بسیاری از این مطالب در مورد سایر سیستم ها نیز صادق هستند.

در این مطلب می خوانیم:

 Comment، Trackback و Pingback

پیش از شروع مطلب یک بار انواع لینک های برگشتی یا Linkback ها را مرور می کنیم.

  • Comment : کامنت در وبلاگستان فارسی با واژه «نظر» شناخته شده است. این نوع از لینک برگشتی، موقعی ایجاد می شود که شخصی با استفاده از فرم نظرات شما ، اتصالی بین خود و مطلب شما ایجاد می کند.
  • Pingback: پینگ بک (واژه فارسی مناسبی پیدا نشد!) وقتی که کسی در پست وبلاگش به یکی از پست های وبلاگ شما لینک می دهد، به صورت اتوماتیک ایجاد می شود.
  • Trackback: ترک بک یا دنبالک ، حالتی است که به شکل غیراتوماتیک شما از لینک شدن یکی از مطالبتان در مطلب وبلاگی دیگر مطلع می شوید. در واقع پینگ بک برای اتوماتیک ساختن این روند ایجاد شد.

در سیستم وردپرس پینگ بک و ترک بک ، هر دو با عنوان Pings مشخص می شوند.

متاسفانه هر سه نوع این Linkback ها به عنوان اسپم هم استفاده می شوند. پس برای شناخت اسپم ها و مشکلی که برای سایت و در نتیجه کسب و کار ما ایجاد می کند و همچنین مقابله با آنها مطلب زیر را می خوانیم.

چرا نظرات اسپم بد هستند؟

برخی از بلاگر ها دوست دارند که عدد جلوی نظرات آنها مدام زیاد و زیادتر شود. بنابراین هر نظری را تایید می کنند. حتی اگر به طور واضح اسپم باشد. اما این تایید کردن ها کاملا بی ضرر نیست.

  • گوگل به شدت به لینک های اسپم مقابله می کند. این فقط مربوط به سایت هایی نیست که لینک از این طرف و آن طرف می خرند. بلکه علاوه بر خود آن سایت ها، هر سایت دیگری هم که به آنها لینک دهد پایین کشیده خواهد شد. حتی اگر این لینک در قسمت نظرات باشد.
  • نظرات اسپم ضعف مدیریت را نشان می دهد. تصور کنید که شما قصد خرید یک خانه را دارید. قبل از خرید سری به اطراف آن خانه می زنید و با صحنه ای وحشتناک مواجه می شوید! چمن های بلند و نامرتب، همه جا کثیف و دیوار هایی که هر کسی چیزی بر آن نوشته است. در صورت تایید این کامنت ها تصویری که از وبلاگ شما در ذهن کاربرانتان پیش می آید نیز چنین خواهد بود.
  • ممکن است خوانندگان وبلاگتان، شما را رها کنند. اگر یکی از کاربران شما بر روی لینکی که یک اسپمر در قسمت نظرات گذاشته کلیک کند و به هر دلیل تجربه ناخوشایندی را برای او ایجاد کند، بعید است به این راحتی شما را ببخشد! اگر نمی خواهید به یک اسپمر لینک دهید پس به او هم اجازه ندهید لینکش را در سایت شما پخش کند.

چگونه اسپم ها را تشخیص دهیم؟

اینکه چه نظری اسپم و چه نظری واقعی است تا حد زیادی به مدیر و مالک وبلاگ بستگی دارد. اوست که تشخیص می دهد که آیا یک نظر بی ربط است و یا نظر شخصی است که مطلب شما را خوانده و مرتبط با همان مطلب است.

در زیر تعدادی از سوالاتی که برای تشخیص اسپم ها به شما کمک می کنند را آورده ایم:

* آیا من می خواهم که خوانندگان وبلاگم بر روی یک لینک در قسمت نظراتم کلیک کنند؟ اگر جواب شما نه است پس آن را تایید نکنید. راه دیگر هم این است که نظر را تایید کنید اما لینک آن را حذف کنید. البته نویسنده کامنت هم اگر متوجه شود مسلما ناراحت خواهد شد و شما این موضوع را هم باید در نظر بگیرید.

* آیا نویسنده نظر از نام واقعی استفاده کرده است و یا از یک کلمه کلیدی(keyword)؟ در صورتی که در یک نظر به جای استفاده از نام واقعی، از یک کلمه کلیدی استفاده شده باشد، به احتمال خیلی زیاد، یک SEO Spammer است.

* آیا متن نظر مرتبط با مطلب است یا آن را به هر مطلبی می توان نسبت داد؟ یک راه فهمیدن این موضوع، جستجوی محتوای نظر در موتور های جستجو است.
* آیا نظرات مختلفی با یک نام و چندین ایمیل و آدرس وبسایت مشاهده کرده اید؟ اگر یک نام مشخص را در سایت خود و سایت های دیگر با آدرس های ایمیل و وبسایت متفاوتی مشاهده کردید به احتمال زیاد با یک سئو اسپمر مواجه هستید.
* آیا نویسنده نظر از یک آدرس ایمیل واقعی استفاده کرده است؟ خب ممکن است شما فرصت نداشته باشید تا به تمام کسانی که برای شما نظر می گذارند تماس بگیرید. اما در صورتی که کسی از آدرس ایمیل مجهولی مثل email@email.com استفاده می کند احتمال دارد که اسپم باشد. شخصا کسانی را که از مشخصات غیرواقعی استفاده می کنند ، تایید نمی کنم!
در مورد TrackBack ها کمی قضیه فرق می کند. برخی از وبلاگ نویسان در انتهای مطالب خود از انبوهی از لینک های وبلاگ های دیگر(حتی غیر مرتبط) استفاده می کنند تا از Trackback سایر وبلاگ ها بهره مند شوند. این بسته به حس شماست. می توانید مطالب آنها را بررسی و در صورتی که حس خوبی نداشتید تایید نکنید!

آیا سیستم های برون سپاری نظرات (Third-party) به اندازه کافی در مبارزه با اسپم کارایی دارند؟

راهی که برخی از وبلاگ نویسان انتخاب می کنند استفاده از سیستم های اختصاصی مدیریت نظرات است. سه تا از معروف ترین سیستم های موجود برای وردپرس Disqus ، Livefyre و Facebook هستند. این سیستم ها معمولا امکاناتی را به شما ارایه می کنند نظیر مدیریت چندگانه نظرات، قابلیت یافتن همه نظرات یک فرد و بررسی آنها در آن واحد، داشتن یک داشبورد متمرکز و همچنین لزوم ورود کاربران برای گذاشتن نظر.

اما به تنهایی استفاده از این سیستم ها منجر به حذف اسپمر ها از گردونه نخواهد شد. چون بسیاری از اسپمر ها راه های نفوذ به این سیستم ها را می دانند و از همه ساده تر، با یک اکانت در این سیستم ها وارد می شوند و در نتیجه نظر آنها تایید می شود.

جدا از موضوع بالا، این موارد را نیز باید در مورد این سیستم ها در نظر داشت:

  • * این سیستم ها بر روی سرعت لود شدن سایت تاثیر منفی می گذارند: طبق تحقیقی که Pingdom بین 4 تا از پر استفاده ترین سیستم ها و سیستم پیش فرض وردپرس انجام داد، به این نتیجه رسید که این سیستم ها لود سایت را افزایش می دهند و در این بین فیس بوک بیشترین اثر منفی را دارد.
  • * چه کسی کامنت های شما را کنترل می کند؟ در صورتی که تصمیم به استفاده از یکی از این سیستم ها دارید حتما قبل از استفاده تحقیق کنید که برای نظراتی که تا قبل از آن در سایت داشتید چه اتفاقی خواهد افتاد و همچنین در صورتی که بخواهید آن سیستم را کنار بگذارید نظرات آن مدت چه سرنوشتی خواهند داشت.
  • * آیا این سیستم ها کاربر دوست (User-friendly) هستند؟ قبل از استفاده از این سیستم ها به این موضوع فکر کنید که آیا خوانندگان وبلاگ شما حاضر هستند که برای ثبت نظر در سایت شما، در آن سیستم ثبت نام کنند؟ گاهی تنها فایده استفاده از این سیستم ها کاهش نظرات خوب است!

تنظیماتی که ما را در مقابله با اسپم یاری می دهد.

از همان دفعه اول کامنت گذاران خوب و بد را از هم جدا کنید.

شما می توانید از همان بار اولی که کسی کامنت می گذارد تشخیص دهید که اسپم نویس است یا نه. در صورتی که کامنت گذار مطلب شما را خوانده و نظری مرتبط گذاشته بود می توانید یک بار برای همیشه او را تایید کنید. البته این کار ممکن است یک مشکل ایجاد کند، به این دلیل که بعضی از اسپم نویسان یک یا دو بار نظرات خوبی می گذارند و وقتی که خیالشان از تایید شدن راحت شد، شروع به فعالیت می کنند! بنابراین همواره نیم نگاهی هم به تایید شده های قبلی داشته باشید.

اما برای اعمال این تنظیمات در وردپرس به این صورت عمل کنید:

از میز کار (Dashboard) وردپرس وارد قسمت Setting شوید و از آنجا Discussion را انتخاب کنید. در قسمت Before a comment appears تیک مقابل گزینه اول را بردارید و مورد دوم را تیک بزنید. در حالت پیش فرض هر دو گزینه تیک خورده هستند.

TrackBack را غیرفعال کنید.

ترک بک ها ممکن است حالت مثبت داشته باشند. اما تقریبا همیشه حالت اسپم دارد. برای همین بهتر است که آن را به کلی غیرفعال کنید. برای این کار می توانید از پلاگین هایی که برای این کار ایجاد شده اند استفاده کنید.

بخش نظرات را بعد از یک یا دو ماه غیرفعال کنید.

معمولا روش کار سئو اسپمر ها اینگونه است که به دنبال مطالب طولانی با Google Page rank بالا می گردند. (امتیاز بندی در گوگل از 0 تا 10 می باشد. سایتی که امتیاز 10 دریافت می کند بالاترین امتیاز را دارد) مطلبی که به تازگی پست شده است در گوگل رتبه 0 دارد و امتیاز آن با توجه به خود سایت و محتویات و مسایل دیگری که در پست بازاریابی داخلی در مورد آنها توضیحاتی داده شده است، کم کم پس از گذشت یک ماه بهبود می یابد. از طرفی بیشترین بازدید و توجه به یک مطلب در هفته های اول انتشار آن است. پس با توجه به همه این موضوعات مطرح شده، می توان پس از یک یا دو ماه قسمت نظرات را غیرفعال کرد تا از این نوع اسپم جلوگیری شود.

برای انجام این کار، در همان قسمتی که در بالا توضیح داده شد، وارد شوید و برای قسمت خالی عبارت زیر، تعداد روز های مورد نظرتان را وارد کنید:

automatically close comments on articles older than __ days

پلاگین های قابل استفاده برای مقابله با اسپم ها

در آخر به پلاگین هایی که در زمینه مبارزه با اسپم کاربرد دارند می رسیم. همانطور که می دانید اگر در قسمت پلاگین ها یا همان افزونه های وردپرس به دنبال واژه اسپم (SPAM) و کلمات مرتبط با آن بگردید صد ها و بلکه هزاران نتیجه مشاهده خواهید کرد و ممکن است به سختی بتوانید یکی از آنها را انتخاب کنید که شاید گزینه مناسب نیز نباشد. در زیر سه تا از بهترین و پر استفاده ترین افزونه ها را معرفی می کنیم.

Akismet: این سیستم که به طور پیش فرض بر روی وردپرس نصب می باشد، در واقع یک وب سرویس است. وقتی یک کامنت برای مطلب شما گذاشته می شود، این سیستم آن را با معیار های خود بررسی و در صورتی که تایید نشود مستقیما به اسپم می فرستد. بنابراین بد نیست که هر چند وقت یک بار سری به فولدر اسپم بزنید تا اگر موردی به اشتباه وارد آن شده Not Spam اعلام کنید و سپس آن را تایید کنید.

برای استفاده از این سیستم باید در سایت آن ثبت نام و یک API دریافت کنید. این سیستم برای وبلاگ های شخصی رایگان و برای غیرشخصی ها از 5 تا 50 دلار در ماه هزینه دارد.

G.A.S.P: یک پلاگین رایگان برای وردپرس است که با اضافه کردن یک captcha  به فرم نظرات باعث تشخیص انسان از ماشین می شود. همانطور که در دل نام این روش نهفته است. Completely Automated Public Turing test to tell Computers and Humans Apart

در این روش نویسنده نظر باید متنی را که به صورت درهم آمیخته، در یک تصویر جای داده شده ، تشخیص و در فیلد مربوط بنویسد. این روش تقریبا همه اسپم ماشین ها را متوقف می کند.

CommentLuv: البته این پلاگین در واقع یک ضد اسپم نیست. بلکه در هنگام ثبت نظر از نویسنده نظر می خواهد که لینک آخرین مطلب خود را به همراه کامنت خود بفرستد. به این ترتیب مدیر وبلاگ راحت تر می تواند در مورد نظر او تصمیم گیری کند.

راه انتخابی شما چیست؟

در این مقاله در مورد اینکه اسپم چیست، چرا مضر است، چگونه قابل شناسایی است و چگونه باید با آن مبارزه کرد صحبت کردیم. حالا نظر شماست که چگونه با اسپمر ها رفتار کنید. این شما و این کارزار مبارزه با هرز نویسان!

Bahman Mohadeci (‫بهمن محدثی‬‎)

Bahman Mohadeci (‫بهمن محدثی‬‎)

بهمن محدثی // فارغ التحصیل دوره MBA گرایش بازاریابی // سابقه کار در بخش پشتیبانی و فروش هاستینگ و نرم افزار مامبوسرور // مدیریت و ترجمه و تالیف در وبلاگ تجارت الکترونیک ، الکتروبلاگ