ایجاد تحول در وبلاگ / خبرنامه

داشتن لیست ایمیل کاربران، قالب مشخص و دوره زمان بندی ارسال خبرنامه یکی از روش هایی است که همه بلاگ نویس ها نسبت به اهمیت آن آگاه هستند و «یه روزی»! می خواهند آن را انجام دهند. اما این روز مشخص نیست. روزی که بازدید هایشان بیشتر شود، روزی که وقت داشته باشند، روزی که به اندازه کافی مطلب داشته باشند و … روزی که معمولا نمی رسد!

حقیقت این است که با تهیه و برنامه ریزی برای خبرنامه و عضوگیری مرتب، شما علاوه بر افزایش ترافیک، ماندگاری و یادآوری در ذهن کاربر را نیز به طور مداوم انجام می دهید. این موضوعی است که شاید بتوان گفت آرزوی هر بلاگ نویسی است.

مدیریت ارسال خبرنامه

سایت های زیادی وجود دارند که با امکانات خوب خود می توانند به شما در جهت مدیریت اعضا و دسته بندی و ویرایش و mailchimpارسال خبرنامه کمک کنند. از جمله این سایت ها می توان به aweber و mailchimp اشاره کرد. پیشنهاد الکتروبلاگ سایت میل چیمپ است. استفاده از امکانات فوق العاده این سایت بسیار ساده است. امکان مدیریت لیست بر روی موبایل و تبلت را فراهم می کند و همچنین قابلیت اتصال به بسیاری از سرویس ها همانند HootSuite را نیز به تازگی به امکانات خود اضافه کرده است. گذشته از این امکانات و مقالات و کتاب ها و فیلم ها و وبینار آموزشی راه اندازی یک خبرنامه که در این سایت آورده شده است، نکته ای که برای بسیاری از جمله وبلاگنویسان تازه کار اهمیت دارد این است که این سایت یک پلان رایگان با همه امکانات در اختیار شما قرار می دهد که در آن تا 2000 ثبت نام کننده و تا 12000 ایمیل در ماه می توانید ارسال کنید. به نظر کافی می رسد نه؟ الکتروبلاگ هم اکنون از همین پلان استفاده می کند.

 

 

به زودی طی یک سلسله از مطالب آموزش کار با این سیستم بر روی الکتروبلاگ قرار خواهد گرفت.

 

 شما می توانید از راهنمایی های بخش ایمیل مارکتینگ الکتروبلاگ و یا کتاب آموزشی میل چیمپ استفاده کنید.

 

روند ارسال خبرنامه

خبرنامه در واقع پل ارتباطی بین شما و بازدیدکنندگان شماست برای اینکه از میان صد ها و هزاران سایتی که هر کاربر بازدید می کند، این شما باشید که همواره توسط او مورد بازدید قرار بگیرید. اگر با بیننده سایت خود ارتباط مداوم نداشته باشید دور نخواهد بود که از ذهن او فراموش شوید.

یک نکته بسیار مهم در ارتباط با کاربران وجود دارد که باید به آن توجه کرد:

برای یک مشتری مهم نیست که شما چه چیز دارید، بلکه مهم این است که برای او چه دارید

در واقع بازدید کنندگان سایت و وبلاگ ما مشتریان ما هستند. پس همانطور که در مطلب گوگل پاندا و اینفوگرافیک بازاریابی داخلی هم به نحوی گفته شد، همواره به فکر این باشید که برای کاربران خود بنویسید و نسبت برد/برد را همواره رعایت کنید.

برای ارسال خبرنامه می توان یک روند کلی به کار برد تا هم تاثیر گذاری آن به حد مطلوب برسد و هم از شکل حرفه ای خارج نگردد. سه عملکرد کلی در این روند جای می گیرد. به روز رسانی هفتگی، یادآوری و ترویج.

به روز رسانی هفتگی

 •  دوره به روز رسانی و ارسال خبرنامه می تواند کمتر یا بیشتر باشد. اما باید توجه کرد که کمتر از یک هفته ممکن است حالت آزار دهنده پیدا کند و بیشتر از یک هفته هم اثر خبرنامه را کم می کند.
 •  حتما برای خبرنامه خود یک قالب مناسب تهیه کنید که اصول قالب خبرنامه در آن رعایت شده باشد.(به زودی مجموعه ای از قالب های استاندارد برای دانلود در الکتروبلاگ قرار می گیرند)
 •  از آوردن همه مطالب در خبرنامه خودداری کنید و تنها خلاصه ای از بهترین مطالب را در آن قرار دهید. مطالب تخصصی تر را در ابتدا و مطالب عمومی را در ادامه بیاورید.
 •  حتما در خبرنامه خود از تصاویر و عکس استفاده کنید. اما دقت کنید که حجم خبرنامه شما زیاد نشود و همچنین تصاویر بی ربط به هیچ وجه به کار نبرید.
 •  با کاربرد عنوان بندی مناسب و استفاده از عکس و قالب خوب خبرنامه ای شکل می دهید که در عرض 30 ثانیه خوانده می شود.

یادآوری

هر روز ممکن است تعداد زیادی کاربر جدید به بیننده های شما اضافه شود. این کاربران معمولا با یکی از مطالب شما که در جستجو به آن رسیده اند و یا معرفی شخصی دیگر یا تبلیغات یا هر راه دیگری به سایت یا وبلاگ شما می رسند. اما معمولا به مرور مطالب قبلی و جستجو در سایت نمی پردازند. پس بهتر از که در برنامه ارسال خبرنامه خود، زمانی هم برای مرور مطالب قدیمی تر سایت که تاریخ انقضا ندارند بگذارید. این مرور مطالب قبلی همواره باید در مطالب جدید هم انجام شود. به کار بردن صحیح لینک های داخلی از نظر سئو نیز بسیار مهم است.

سیستمی همانند میل چیمپ به شما این امکان را می دهد که با یک بار وقت گذاشتن و انجام تنظیمات لازم، طی یک بازه زمانی مشخص به طور اتوماتیک این مطالب برای لیست های مشخصی ارسال شوند.

ترویج (و تبلیغات)

خبرنامه علاوه بر سرازیر کردن ترافیک به سایت شما می تواند به خودی خود امکان درآمد زایی را فراهم کند. تبلیغات به خودی خود حس خوبی به بینندگان منتقل نمی کنند. بنابراین اگر به شکل صحیح مورد استفاده قرار نگیرند تاثیرات جبران ناپذیری بر روی مخاطبان می گذارد.

همواره این نکته را در نظر داشته باشید که در دنیای جدید همواره باید به دنبال ارزش آفرینی برای کاربران باشیم. بنابراین در تبلیغات هم باید این نکته را رعایت کرد.

شماره ای از خبرنامه که قصد دارید به ترویج و تبلیغات اختصاص دهید می تواند معرفی یکی از محصولات خود شما باشد و یا معرفی محصولات سایر سایت ها و شرکت ها. اما باید مراقب باشید که شیرینی طعم پول شما را به سمت ارایه هر بسته ای سوق ندهد. اگر قرار است بسته نرم افزاری و یا هر بسته دیگری از شرکت دیگر را در خبرنامه خود معرفی کنید، حتما قبلا تجربه استفاده از آن را داشته باشید و حتما در توضیحات دلیل این معرفی و ارزش هایی که از طریق خرید این بسته به کاربر می رسد را برای او شرح دهید. در غیر این صورت کاربران بر اساس اعتمادی که به شما دارند آن را تهیه می کنند و در صورتی که تجربه مثبتی از آن کسب نکنند و یا با انتظارات آنها همخوانی نداشته باشد، اثر تخریبی چندین برابر درآمد کسب شده نسیبتان خواهد شد!

در نهایت…

پیشنهاد می کنیم که دوره ارسال خبرنامه شما متعادل باشد. اگر از ابتدا مشخص کرده اید که ایمیل های خبرنامه به صورت هفتگی ارسال می شود پس حتما زمانبندی را طوری انجام دهید که این دوره بر هم نخورد. این موضوع به وفاداری کاربران و همچنین اعتبار شما می افزاید.

به یاد داشته باشید که هزینه اولیه مناسب از هزینه های بعدی زیاد جلوگیری می کند.

 *     *     *

متن فوق ترجمه ای آزاد از این مقاله بود

Categories: ایمیل, بازاریابی

Tagged as: , , , ,

16 replies »

 1. یه نکته مهمی که به نظر من جا انداختید اینه که تو خبرنامه مون حتما لینک unsubscribe بزاریم، امکان داره کاربر بعد از یه مدت دیگه نخواد مطالب وبلاگ مارو دنبال کنه بهتر قبل از اینکه ایمیلهای مارو بفرسته تو اسپم از لینک لغو اشتراک استفاده کنه.

  لینک شیر کردن تو facebook و G+ رو هم در صورت امکان اضافه کنید.

  • سلام

   ممنون از توجه و تذکر شما. حرفتون کاملا درسته. اما در آینده نزدیک مطلبی در مورد قالب خبرنامه و محتوای خبرنامه منتشر میشه که مطالبی که شما فرمودید در اون مطلب ذکر خواهد شد.
   از اونجایی که این مطلب درباره کلیت خبرنامه و فواید راه اندازی اون بود این موضوع جا افتاده.

 2. سلام
  مدرس و مشاور کارآفرینی اینترنتی هستم.
  مدتی بود که به دنبال چنین مطلبی به زبان فارسی برای دوستانی که راهنمایی می خواستند بودم.
  خیلی خوشحال شدم که با سایت شما آشنا شدم.
  واقعا مطالب ارزشمندی دارید
  امیدوارم همواره با همین کیفیت ادامه داشته باشد.
  شاد و پیروز باشید

  • سلام
   خوشحالم که مفید بوده. سعی من بر این هست که مطالب با کیفیتی بهتر ادامه پیدا کنند. شما همچنین برای راه اندازی بهتر خبرنامه می توانید از کتاب آموزشی میل چیمپ و همچنین مقالات کوتاه بخش ایمیل مارکتینگ استفاده کنید.

   با احترام
   بهمن محدثی

 3. سلام اقا بهمن من برا وبلاگم خبر نامه میخواستم رفتم تو اون سایتا که داده بودین اما نتونستم پیدا کنم اگه میشه یا راهنماییم کنید یا کد رو بهم بدین با ایمیلم

 4. سلام.مطالب سایتتون عالیه استفاده بردم.ولی اگه استفاده از سایت میل چیمپ را یه صورت مطلب آموزش مرقوم می فرمودید ممنون میشدم چون نمیتونم از سایت استفاده کنم

 5. با سلام و خسته نباشید
  مطلب مقیدتون رو خوندم
  من در سایت قبلیم خبر نامه داشتم که مدیر فنی زحمتش رو کشیده بودند

  ولی الان دسترسی به ایشون ندارم
  و مطالبم رو به یک وبلاگ مناقل کردم

  در مورد فایل PDF که فرمودید من این فایل رو ندیدم
  ممنون میشم منو راهنمایی کنید که چطور میتونم در وبلاگم خبرنامه ارسال کنم
  برقرار باشید

 6. سلام بزرگوار

  نکات جالب و قابل تاملی رو بیان کردید

  متاسفانه نتونستم براحتی ارتباط برقرار کنم با وب سایت ها

  میتونید راهنمایی کنید یا کد رو برام بفرستید به ایمیلم