7 نکته مهم پیش از ترک شغل به قصد فریلنسر شدن + 1 نکته ویژه
تیر 16, 1393
Bahman Mohadeci (‫بهمن محدثی‬‎) (64 articles)
Share

7 نکته مهم پیش از ترک شغل به قصد فریلنسر شدن + 1 نکته ویژه

بیرون آمدن از پناهگاه امن شغل های ثابت نه صبح تا پنج عصر و پیش رفتن به سمت فریلنسر شدن ، می تواند راهی آزادی بخش و مفید در زندگی شغلی افراد باشد. با وجودی که فریلنسر ها از اختیار عمل و آزادی کاری خود لذت می برند و به خواست خود وقت شان را تنظیم می کنند اما این موضوع هم باید در نظر داشته باشند که پایان ماه ، چک حقوق انتظار آنان را نمی کشد و شخصا باید برای هر ریال درآمد خود تلاش کنند. بنابراین با وجودی که داشتن شغل آزاد و مختار ، می تواند فوق العاده باشد ، اما چیزی هم نیست که بتوان به ناگاه و بدون برنامه ریزی به عرصه آن قدم گذاشت.

این متن حاصل گفتگوهایی است که وبسایت Mashable با متخصصین و فریلنسرها انجام داده است که «چه نکاتی را باید پیش از ترک شغل و فریلنسر شدن باید در نظر داشت؟»

 

1- پیش از ترک شغل ثابت ، برای فریلنسر شدن یک برنامه مالی داشته باشید

اولین اقدامی که پیش از عملی کردن تصمیم خود باید انجام دهید ، تدوین یک برنامه دقیق با تمام جزییات می باشد. برنامه ای که در آن استراتژی پیگیری و دنبال کردن مشتریان و توجه به درآمد به همان اندازه بودجه بندی موجودی تان مورد اهمیت قرار گرفته باشد.

فریلنسرها خیلی اوقات به واقعیت های روزمره اقتصادی توجهی نمی کنند و این موضوع برای آنان مشکل زا خواهد شد. اگر شما زمانی که کسب و کارتان سکه است ، به فکر پس انداز کردن نباشید ، ممکن است به دوره ای برسید که مشتری های کمی دارید و یا یک پروژه به جای سختی برسد و در نتیجه ، تعادل دخل و خرج تان را از دست بدهید.

در زمانه ای که تمایل به برون سپاری در بسیاری شرکت ها در حال افزایش می باشد ، هر آن باید منتظر شوک های کاری غیر منتظره بود.

نکته دیگری که در این بخش باید به آن اشاره کرد ، داشتن بیمه درمانی است. شما ممکن است هم اکنون جوان و سرحال باشید ، خیلی دور نمی رویم ، شاید همین فردا تصادف کردید و راهی بیمارستان شدید ، هزینه های درمان ممکن است بیش از حد انتظار باشد و حتی پس اندازهای شما را نیز از بین ببرد. پس پیش از اتفاق ، برای آن برنامه ریزی داشته باشید.

 

2- خانه خود را به محل کارتان تبدیل کنید

شاید به نظر شما ، کار کردن از خانه مزیت بزرگی برای شما باشد ، اما همین مزیت می تواند منجر به کاهش شدید بهره وری شما گردد. زیرا به طور معمول محیط خانه پر از عواملی است که حواس شما را از کار خود پرت می کند. رییس و کارمند خود شما هستید و نمی توانید برای از زیر کار در رفتن بهانه ای بیاورید و در عین حال وقتی کسی در خانه با شما صحبت می کند یا صدای نمایش تلویزیونی مورد علاقه شما نیز در پس زمینه پخش می شود، نمی توانید انتظار داشته باشید تمرکز بر روی یک موضوع را به دست آورید.

شما باید شرایط محیط را در خانه به شکلی تغییر دهید که کمترین عامل حواس پرتی برای شما ایجاد شود. تلویزیون ، شبکه های اجتماعی ، موبایل و حتی گاهی اینترنت و ایمیل ، عوامل مزاحم هستند که تمرکز شما را از کار اصلی دور می کنند. پس آنها را در نقطه ای دور از دسترس و دید و حتی در صورت امکان در اتاق دیگری قرار دهید.

نکته مهم در این مورد: در خانه ماندن شما دلیلی برای این نیست که همیشه و در همه حال آماده پاسخگویی به تماس ها و ملاقات های دیگران هستید. شما برای کار کردن در خانه مانده اید نه پذیرایی از سایرین.

 

3- رییس خود بودن ، به آن سادگی که فکر می کنید نیست

در یک محیط کار دسته جمعی ، هر از گاهی کسی آمد و رفت می کند ، کارمندان با یکدیگر صحبت می کنند و گاهی نیز از یاری و راهنمایی های همدیگر استفاده می کنند. اما در کار کردن به صورت خودمختار، خبری از هم صحبت نیست. همچنین هماهنگی و سر و کله زدن با مشتری ها و گوش دادن به درخواست های گاه نامعقول آن ها برنامه ریزی برای انجام و ارایه گزارش کار و بسیاری کارهای دیگر که در حالت عادی مدیر شرکت یا بخش بار آن را بر دوش می کشد ، همگی با خود شماست و همکاری هم ندارید که بخشی از بار مسئولیت را بر دوش او بیندازید.

نکته مهم این مورد: یک فریلنسر باید بتواند روند انجام کار را در نظر داشته باشد و کیفیت آن را به درستی تشخیص دهد. در یک کار گروهی ، همکاران ، مدیران بالادستی و مدیران پروژه این کار را انجام می دهند. اما زمانی که رییس و مرئوس خود شما هستید باید بتوانید برای کار خود هدف گذاری کنید و به درستی تشخیص دهید که به این اهداف دست یافته اید یا خیر.

 
 
 

4- با خود درست مثل مدیر و مالک کسب و کار رفتار کنید

فریلنسرها صرفا افرادی برای استخدام شدن و پروژه گرفتن نیستند. یک فریلنسر مالک و مدیر برند شخصی خود است. او باید بتواند علاوه بر بازاریابی برای برند شخصی اش ، به کار خود ارزش و اعتبار بخشد. این اعتبار تنها در صورتی کسب می شود که شما به عنوان سخنگوی شرکت فریلنسینگ خود ، آن را در ذهن مخاطبان خود ایجاد کنید. شما برای تثبیت برند خود در ذهن مشتریان بالقوه و بالفعل ، درست همانند یک شرکت واقعی ، نباید از هیچ تلاشی دریغ کنید.

یک حساب جداگانه برای کسب و کار خود ایجاد کنید و جز برای کار از آن استفاده دیگری نکنید. هر پروژه را با عقد یک قرارداد شروع کنید و همه چیز را طبق قرارداد به انجام رسانید. زمانی را برای پاسخگویی و پشتیبانی مشتریان اختصاص دهید.

حتما برای خود یک کارت ویزیت مناسب طراحی کنید. در فضای مناسب ، از اینکه درباره کار خود و توانایی هایتان صحبت کنید ابایی نداشته باشید ، البته از تحمیل کردن صحبت هایتان به دیگران پرهیز کنید.

نکته مهم این بخش: بسیاری مواقع بهترین مشتریان در غیرمنتظره ترین موقعیت ها با ما برخورد می کنند. پس درست همانند یک مدیرمسئول ، از موقعیت ها کمال استفاده را داشته باشید.

 

5- همیشه یک اعلام نرخ منطقی بهتر از ارزان نرخ دادن است

ممکن است تصور کنید که یک نرخ (Bid) پایین رقبای شما را از صحنه خارج می کند ، اما آنطور که نیکولا پارکر ، یکی از مدیران منطقه ای وبسایت Freelancer.com عنوان می کند ، در اکثر مواقع ، افرادی که نرخ منطقی ارائه می کنند و به طور واضح توضیح می دهند که چرا این نرخ را اعلام کرده اند ، برنده و انتخاب می شوند.

بهترین کار همواره این است که آگاهانه اعلام نرخ کنید. زیرا اکثر افراد ، به میزان اعتبار فردی که قرار است پروژه خود را به دستش بسپارند بیشتر اهمیت می دهند تا به نرخ اعلام شده اش. آنها حاضرند کمی پول بیشتر بپردازند ، اما کار را با کیفیت بیشتر و با پشتیبانی خوب تحویل بگیرند.

نوبت های دریافتی یک فریلنسر نیز باید به دقت و پیش از شروع پروژه بررسی و به صورت واضح و مشخص در قرارداد ذکر شوند.

نکته مهم این بخش: ارزش هر ساعت کار خود را ، با نگاهی به سابقه و کیفیت کار خود و همچنین میزان درآمد و هزینه هایتان به دست بیاورید. حتی اگر کارفرمای شما به صورت ساعتی به شما پرداخت نمی کند ، اما شما نرخ ساعتی را در ذهن داشته باشید و پروژه ای را بپذیرید که در این حد یا فراتر از آن باشد.

 

6- خود را برای کلنجار رفتن با مسایل مالی آماده کنید

واقعیت غیرقابل انکاری که در مورد کار کردن به صورت آزاد وجود دارد ، عدم وجود نظر در پرداخت هاست. به طور معمول کارکنان یک شرکت برای دریافت حقوق خود درخواستی صادر نمی کنند. در واقع یکی از خوبی های کار کردن برای شرکت های بزرگ و منظم این است که شما زمان دقیق دریافت دستمزد خود را می دانید و می توانید برای آن برنامه ریزی کنید.

پرداخت سر وقت و دقیق برای یک فریلنسر ، رخدادی شگفت آور و استثنایی است! در واقع فریلنسر دائما باید برای مشتریانش یادآوری پرداخت صورتحساب ارسال کند و یا با آنها تماس بگیرد تا بتواند دستمزد کار خود را دریافت کند. پول همیشه دیر پرداخت می شود ، بخصوص زمانی که به آن احتیاج دارید.

نکته مهم این بخش: به مشتریان کوچک برای تکرار و تداوم سفارشات دل خوش نکنید. همچنین هیچگاه تنها برای یک کارفرما کار نکنید. بلکه زمان خود را برای انجام پروژه چند کارفرما تنظیم کنید. در این صورت اگر یکی از آنها در موقعیت بحرانی قرار گرفت و در اولین اقدام ، شما را از پروژه کنار گذاشت ، دست خالی نمی مانید.

 

 7- حرفه و صنعت خود را بشناسید

فارغ از اینکه شما یک نویسنده ، برنامه نویس ، طراح گرافیک یا نوع دیگری از فریلنسر هستید ، باید همیشه سعی کنید سطح علمی خود را در حرفه ای که در آن مشغول به کار هستید افزایش دهید و همچنین صنعتی که در آن مشغول به کار هستید و رقبا و همکاران تان را به خوبی بشناسید.

در دوره های آموزشی ، سمینار ها و کنفرانس های سالانه شرکت کنید. این کار علاوه بر اینکه همیشه شما را در سطح بالایی از آگاهی قرار می دهد ، بلکه می توانید با سایر افرادی که در این صنعت موفق شده اند آشنا شوید و راز موفقیت شان را در فعالیت های کاری خود به کار ببندید.

نکته مهم این بخش: این کار برای کسی که به صورت تمام وقت در یک شرکت کار می کند توصیه می گردد ، اما برای یک فریلنسر ، تقریبا امری حیاتی می باشد. چرا که اگر به صورت فردی فعالیت می کنید ، باید همواره خود را به روز نگه دارید تا بتوانید در دنیای رقابت ، سهم خود را حفظ کنید.

 

7+1 -اگربا کارفرمایان خارجی کار می کنید ، پیش از شروع کار ، به فکر نقد کردن درآمدتان باشید

این مورد مختص کاربران ایرانی است. همانطور که می دانید ، تقریبا کلیه سرویس های مالی بین المللی همانند پی پل ( PayPal ) اسکریل یا مانی بوکرز ( Skrill ) ، ویزا و مسترکارت ، وسترن یونیون و بسیاری خدمات دیگر ، در ایران نمایندگی رسمی ندارند و به ایرانیان مقیم ایران سرویس دهی رسمی نمی کنند. با این حال ، بسیاری افراد به نوعی این محدودیت ها را دور می زنند و از همین روش ها استفاده می کنند که البته خالی از ریسک نیست و به خصوص در مورد سرویس Paypal باید بسیار مراقب بود تا گرفتار لیمیت شدن حساب نشد.

قدم بعدی پس از اینکه راهی برای دریافت درآمد ارزی خود یافتید ، این است که بتوانید آن را نقد کنید. اگر نتوانید این درآمد را به ارز رایج کشور خود تبدیل کنید ، عملا گنجی درون صندوقچه دارید که کلید آن را گم کرده اید.

 

فریلنسینگ ، تصمیمی حیاتی است

هدف ما از این مطلب نه پیشنهاد به فریلنسر شدن بود و نه پشیمان کردن شما از فریلنسر شدن. فریلنسر شدن تصمیمی بزرگ است که انجام درست آن شما را به موفقیت های درخشان خواهد رساند و عملکرد اشتباه و بی برنامگی ، شما را به رویارویی با چالش های اساسی می کشاند.

هفت نکته اول این مطلب ، ترجمه ای آزاد از این مطلب بود.

Bahman Mohadeci (‫بهمن محدثی‬‎)

Bahman Mohadeci (‫بهمن محدثی‬‎)

بهمن محدثی // فارغ التحصیل دوره MBA گرایش بازاریابی // سابقه کار در بخش پشتیبانی و فروش هاستینگ و نرم افزار مامبوسرور // مدیریت و ترجمه و تالیف در وبلاگ تجارت الکترونیک ، الکتروبلاگ