5 اصل ارتباطی در صفحات فرود یا هدف
آذر 12, 1391 Share

5 اصل ارتباطی در صفحات فرود یا هدف

در مطلب قبل درباره اشتباهاتی که در طراحی صفحات فرود ممکن است انجام شود صحبت کردیم. در این مطلب نمونه هایی از صفحات فرود یا صفحات هدف (Landing Page) را مشاهده می کنیم که با استفاده از روش خلق ارزش با کاربران خود ارتباطی نزدیک برقرار می کنند اما با روشی متفاوت .

شما چگونه تشخیص می دهید که تجربه مشتری سازی شما به ارتباط تعاملی منجر شده است؟ با استفاده از پنج عنصر ارتباطی زیر، تاثیر گذاری خود بر جلب نظر مشتریان را ارزیابی کنید.

1- یک خلق ارزش قانع کننده

خلق ارزش توسط ویکی پدیا به عنوان «یک موقعیت کسب و کاری یا بازاریابی که به مشتری توضیح می دهد که چرا باید از محصول/خدمت او استفاده کند…» تعریف شده است. یک خلق ارزش منحصر به فرد معیاری است که برتری شما را نسبت به رقبا مشخص می کند. با نگاهی به بسیاری از صفحات فرود در می یابیم که تعداد بسیار کمی از آنها به خوبی برقراری ارتباطی قانع کننده بین ارزش خلق شده و مشتری برقرار کنند. در این بین ، StreamSend به بهترین شکل ممکن ارزش هایی را که برای مشتریانش خلق می کند برای آنها شرح می دهد؛ حتی پیش از ارایه پیشنهاد استفاده از نسخه آزمایشی.

StreamSend با یک عنوان خوب و مشخص کردن چرایی استفاده از سرویس خود در چهار بند برای کاربران، راه حل هایی را که می تواند یک نیاز کاربر را رفع کند بیان می کند و خود را از دیگران متمایز می کند.


2- منفعت های واقعی و ملموس

قبول کنیم یا نه، یک ویژگی خودخواهانه در همه ما وجود دارد. ما وقتی که بر روی یک بنر تبلیغاتی کلیک می کنیم انتظار داریم سریعا بفهمیم که «چی به من می رسه؟»

تهیه لیستی از امکانات ساده است. اما یک متن تبلیغاتی خوب در صفحات فرود، به مشتریان منفعت را ارایه می کند نه امکانات. یکی از اولین تکنیک ها برای این کار تبدیل کردن امکانات به منفت ها است. برای این کار 5 تا از امکانات و قابلیت های خود را بنویسید و با خود فکر کند کنید که «این قابلیت چه مشکلی را از مشتری من رفع می کند؟» پس از این کار اگر هنوز هم به شواهد بیشتری نیاز دارید، می توانید به سایت Freshbooks.com نگاهی بیندازید. به شکلی خیلی روشن، کلیه متن های سایت Freshbook بر منافع مشتری استوار است. آنها به خوبی مشتریانشان را می شناسند و با زبانی ساده و روان ، مستقیما با آنها صحبت می کنند. برای مثال «Easy to use … accounting shouldn’t be intimidating» (راحت برای استفاده … حسابداری نباید دلهره آور باشد.) و مثال دیگر « Save time billing … get organized and get paid!» (صرفه جویی در زمان حسابگری … دسته بندی و پرداخت سریع» . نظرات کاربران هم بر منافعی که به دست می آورند مهر تایید می زنند.

3- جذابیت احساسی عاطفی

اگرچه ممکن است احساس کنیم که ما مردمی منطقی هستیم ، اما مردم ذاتا احساسی تصمیم می گیرند. ما بر اساس احساسات و تجربه های خوبمان قضاوت می کنیم و از توجیه های منطقی در جهت اثبات آن برداشت ها استفاده می کنیم. جذابیت های احساسی می توانند از طریق عناصر بصری صفحه فرود ( Landing Page ) – مثل طراحی، تصاویر به کار رفته، استفاده استراتژیک از رنگ ها و فونت ها- انتقال یابد. البته زبان و گفتار هم وقتی که می خواهید داستانی تعریف کنید که کاربرانتان را درگیر می کند، به همان اندازه مهم است.بیمارستان تحقیقاتی کودکان St. Jude بر همین اساس از رنگ های پالت پاستل های رنگی استفاده کرده است و همراه با استفاده از تصاویر کودکان بیماری که شاد هستند ، از فونت شکسته استفاده کرده است تا پیام «خانواده محور» خود را منتقل کنند. طراحی و زبان انتقال دهنده «حس خوب» ، منجر به کمک های مالی مفیدی می شود.

4- محتوای قانع کننده

هدف نهایی صفحات فرود اطلاع رسانی نیست ، بلکه متقاعد کردن است. شما باید در چند لحظه توجه بازدید کنندگان خود را جلب کنید، و یا حتی نظر آنها را به سوی خود برگردانید. اپل را می توان نماد کاملی از صفحات فرود مسحور کننده دانست. تمرکز آنها بر تمایلات مخاطبان هدف خود، و برقراری ارتباط با خواسته های آنها می باشد( خواسته در برابر نیاز ). در صفحه اختصاصی آی فون 5 که در زیر می بینید، عنوان ها به شکلی صادقانه با بیننده حرف می زنند و به خوبی در صفحه ای سفید که با عکس هایی زیبا از محصول تزیین شده اند، خودنمایی می کنند.


5- طراحی حسی

دانلد آ. نورمن در کتاب «طراحی حسی» ، دانلد آ. نورمن با استفاده از اصطلاح ” طراحی کاربر محور” به توصیف طراحی هایی پرداخته که بر اساس نیازهای کاربر است. جدا از این که شما آن را کاربر محور و یا طراحی حسی بنامید، خلق یک تجربه ورود به سایت که به کاربر اجازه دهد که به راحتی به هدف مورد نظرش دست یابد، یکی از عناصر حیاتی صفحات فرود ارتباط دهنده است. تجربه سایت های چند مرحله ای همانند شکل زیر، یکی از بهترین فرم های صفحات فرود است که در عین سادگی، کاملا پیشرو و حسی است. فرم استفاده شده در این صفحه، ورود اطلاعات را به ساده ترین شکل ممکن به شما پیشنهاد می کند (احتمالا درصد خروج افراد بدون عمل (Bounce Rate) در این صفحه بسیار پایین است.) و انتظاراتی را که کاربر دارد همراه با مراحل پیشرفت کار در بالای سایت به نمایش می گذارد.
البته نباید از تاثیر گذاری شخصیت استفاده شده در این صفحه که نیم نگاهی به فرم ورود دارد ، بی توجه گذر کرد.

نوبت شما…

صفحات فرود یکی از مهم ترین ابزار های بازاریابی آنلاین هستند. اما متاسفانه هنوز در ایران به شکل درست و به میزان کافی مورد استفاده قرار نمی گیرند. این سلسه مطالب می تواند به شما برای طراحی یک صفحه فرود یا صفحه هدف خوب و اصولی کمک کند و شما را در میان رقبایتان به یک پیشرو تبدیل کند.

همچنین مطالعه اشتباهات ممکن در طراحی صفحات فرود را فراموش نکنید.

{مطلب فوق از سایت ioninteractive ترجمه شده است}