۲۰ راه نابودی سایت
آذر 23, 1390
Bahman Mohadeci (‫بهمن محدثی‬‎) (64 articles)
Share

۲۰ راه نابودی سایت

بعضی وقت ها صاحبان سایت ها اشتباهات بچگانه ای انجام می دهند که ممکن است سایت آنها را به نوعی به یک چیز بی خاصیت و مشتری فرار ده! تبدیل کند. این اشتباهات ممکن است باعث آزار بازدید کنندگان از سایت شود و آنها را فراری دهد. اگر از موارد مطرح شده در این مقاله پرهیز کنید مطمئن باشید از خطر داشتن یک سایت قاتل مشتری، جان سالم به در برده اید!
همیشه به یاد داشته باشید، اولین برخورد آینده ساز است.

۱- از یک هاست رایگان یا به طور غیرعادی ارزان استفاده کنید.

مهمترین خاصیت هاست های رایگان، تبلیغات آنهاست. به طور معمول اولین چیزی که در این نوع هاست ها نمایش داده می شود تبلیغاتی است که نه شما در آن نقشی دارید و نه اینکه سودی از آن می برید. همین امر ممکن است باعث شود قبل از اینکه مطالب شما نمایش داده شود، مشتری صفحه را ترک کند و به دنبال یک سایت معتبر تر برود!
اما مشکل دوم این نوع هاست ها این است که شما نام دامنه مختص به خودتان ندارید و نام سایت شما همانند ارابه ای است که به اسب فرد دیگری متصل است. البته نمی توان منکر این موضوع شد که گاهی همین هاست های رایگان پله ای برای شروع سایت های بزرگ هستند. اما شاید بهتر باشد برای شروع از پلان های پایین، اما اختصاصی هاستینگ های معتبر استفاده کرد.

۲- سردر سایتتان را تماما به یک عکس Header یا تبلیغات اختصاص دهید.

این وقتی است که بازدید کننده سایت شما برای یافتن مطالب شما مجبور است کلی رو به پایین برود و حتی ممکن است مجبور باشد تا تبلیغات و تصاویر بارگیری شود، سپس متن نمایش داده شود و لابد می دانید که مطالب مشابه کم نیستند که با اولین نگاه نیاز شما را برطرف می کنند. بسیاری از اتاق های گفتگوی فارسی و سایت های تبلیغاتی ایرانی از این نوع اند.

۳- صفحه اول سایتتان را در هم و بر هم و آشفته بسازید.

من به عنوان یک بازدید کننده به سایت شما می آیم و کلی صبر می کنم تا صفحه باز شود. صفحه باز می شود و من با انبوهی از عکس و لینک و رنگ و … مواجه می شوم که شاید برای یافتن گزینه مورد نظرم نیاز باشد چندین دقیقه به جستجو بپردازم. یا اینکه شما یک سایت پرمحتوا ساخته اید و برای اینکه خودتان را به رخ دیگران بکشید در صفحه اول عکس بزرگی از خودتان و کارهایتان قرار داده اید و در بخشی از این صفحه هم قسمتی وجود دارد با عنوان «برای ورود اینجا را کلیک کنید» یا «زبان مورد نظرتان را انتخاب کنید» یا «سرعت پایین-سرعت بالا» خیلی بعید است که من دوباره به سایت شما برگردم.
گاهی اوقات این صفحات اول واقعا صفحات جذاب و زیبایی هستند اما در نظر داشته باشیم که ما با این کار به جای اینکه خواسته مشتری را به راحتی در اختیارش بگذاریم ابتدا یک درب آهنی جلویش قرار داده ایم.
نمونه ای از اینگونه سایت ها را در این لینک ها مشاهده کنید:

http://www.arngren.net

http://www.frnz.de

۴- یک سایت سنگین تمام flash بسازید.

سایت های ساخته شده به صورت flash گاهی ممکن است فوق العاده باشند اما معمولاً بسیار هم سنگین اند و زمان زیادی برای لود شدن هر قسمت نیاز است. حتی در اینترنت های پرسرعت. نکته مهمی که در مورد اینگونه سایت ها مطرح است این است که موتور های جستجو نمی توانند محتویات این سایت ها را مورد تجزیه و تحلیل قرار دهند. چون متنی برای خواندن نیست و همه چیز به صورت فلش طراحی شده است. بنابراین در نتایج جستجو ها جایی نخواهند داشت.
نمونه هایی از بهترین سایت های ساخته شده به صورت Flash را در اینجا ببینید و کند بودن آنها را احساس کنید! باز هم باید این نکته را در نظر داشت که این سایت ها بسیار شیک و جذاب هستند اما معایب آنها را نیز باید پذیرفت.

http://www.hongkiat.com/blog/brilliant-beautiful-flash-websites

۵- صفحات سایتتان را متناسب با یک مرورگر خاص بسازید.

اگر می خواهید سایت شما برای همه قابل استفاده باشد، صفحات آن را متناسب با مرورگر های متفاوت بسازید. حداقل با بیشتر مرورگر ها و نسخه های جدید سازگار باشد. این که یک سایت فقط برای یک مرورگر طراحی شده باشد و در قسمتی از سایت هم ذکر شده باشد، ایراد بزرگی برای یک سایت حرفه ای است.

۶- برای وب سایتتان موسیقی پس زمینه بگذارید.

سایت هایی که به هنگام باز شدن شروع به پخش موسیقی می کنند  بسیار آزار دهنده اند. به خصوص وقتی که کاربران یکباره با یک موسیقی مواجه می شوند که شاید گزینه قطع موسیقی هم پیدا نکنند. بنابراین بهترین راه بستن صفحه است.

۷- از پسوند های خاص استفاده کنید.

انتخاب پسوند های .net و .org و .info و .biz و … هیچ ایرادی ندارد. اما وقتی نام دامنه شما بر روی .com آزاد است، نیازی هست که پسوند دامنه تان را عوض کنید؟ آیا می دانید حدود ۷۵ درصد از دامنه های ثبت شده در جهان .com هستند؟

۸- به صفحاتی که وجود خارجی ندارند لینک دهید.

این مورد یکی از آزاردهنده ترین مواردی است که یک سایت می تواند دچار آن شود. به خصوص وقتی که شخصی مدت زیادی به دنبال موضوعی جستجو کرده و پس از اینکه آن را در سایت شما می یابد، با صفحه خطایی روبرو می شود که «این صفحه وجود ندارد» آن وقت است که بازدید کننده سایت شما جوش می آورد و عواقبش به پای خودتان است!

۹- کپی و جایگذاری را در سایتتان غیرفعال کنید.

سایت هایی که copy/paste و راست کلیک را غیرفعال می کنند، بسیار ناخوشایند هستند. مطمئناً آنها قصدی به غیر از جلوگیری از کپی شدن مطلبشان بدون اجازه ندارند. اما قبول کنید که روش های جایگزین زیادند و کسی هم که قصد چنین کاری دارد روش های جایگزین هم بلد است!

۱۰- یک سایت بی قاعده بسازید

امروزه اگر سایت شما خارج از قاعده باشد، خیلی توی ذوق می زند. راه مرسوم هم اکنون استفاده از XHTML و CSS است نه استفاده از خط و خطوط و جدول و … البته از این موارد هم می توان استفاده کرد. اما به جای خود و در حد امکان کم.

۱۱- از pop-up استفاده کنید.

این کار بیننده های سایت شما را عصبی می کند. حتی اگر به ازای هر pop-up  صد تومان هم می گیرید، باز نمی ارزد!

۱۲- صفحات سنگین بسازید.

معمولا سایت هایی که در صفحات آنها تعداد بسیار زیادی عکس های حجیم به کار می رود، با مشکل لود مواجه می شوند و حتی ممکن است همین امر گاهی باعث ایجاد خطا در سیستم یا مرورگر افراد شود. نتیجه نیز مشخص است.

۱۳- برای سایت خود شمارشگر بگذارید.

تصمیم به قرار دادن شمارشگر های رایگان در سایت شما اصلا تصمیم جالبی نیست! امروزه نیازی به نشان دادن تعداد بازدید از سایتتان ندارید. بهتر است به جای آن لینک RSS سایت خود یا لینک کسانی که شما را در توییتر و فیس بوک دنبال کرده اند را نشان بدهید.

۱۴- عکس پس زمینه تکرارشونده.

این کار بیشتر مناسب وبلاگ های عاشقانه است که یک قلب را در پس زمینه خود تکرار می کنند!

۱۵- یک مجموعه رنگ نامناسب انتخاب کنید.
اینکه در سایت خود امکان تغییر رنگ سایت را قرار دهید بد نیست. اما اگر هر رنگ شما از قبلی بدتر باشد، بهتر است اصلا امکان تغییر رنگ را از سایت خود حذف کنید. دو سایتی که در آنها ترکیب رنگ های خوبی برای سایت خود می یابید در زیر می بینید:

http://www.colourlovers.com

http://www.colorschemer.com

۱۶- افکت های نامناسب کلمات استفاده کنید.
اگر از افکت های ساده و پیش پا افتاده ای که در برنامه های رایگان یافت می شود استفاده کنید مطمئن باشید که چیز نچسبی از آب در خواهد آمد. احتمالا برنامه ای مثل فوتوشاپ برای این کار بهتر است نه؟

۱۷- متناقض باشید.
وقتی شما از اندازه ها و رنگ های مختلفی در سایت خود استفاده می کنید، متناقض هستید. این کار باعث شلوغی سایت شما می شود و سایتتان را در حد یک وبلاگ بچگانه پایین می آورد.

۱۸- عرض سایتتان از صفحه بیرون بزند.

از اینکه طول سایتتان زیاد شود خیلی نگران نباشید. اما از اینکه scroll افقی بخورد خیلی نگران باشید. عرض سایتتان نباید بیشتر از ۱۰۰۰ پیکسل باشد. (حتی ۹۰۰ پیکسل مطمئن تر است) البته سایت هایی هم وجود دارند که کاملا به صورت افقی طراحی می شوند. ۲۷ نمونه از اینگونه سایت ها را در این لینک مشاهده می کنید:

http://dzineblog.com/2009/07/web-design-ideas-27-horizontal-scrolling-websites.htm

۱۹- همه برنامه های ساده و رایگان را بر روی سایتتان تست کنید.

فرض کنید شما قصد راه اندازی یک اتاق گفتگوی(FORUM) بزرگ و حرفه ای با اعضای فراوان و فعال دارید. اما یا قدرت خرید برنامه هایی مثل vBulletin و Invision PowerBoard را ندارید یا نمی خواهید خرج اضافی! بکنید. بنابراین از گزینه دیگری مثل phpBB استفاده می کنید. phpBB برای مبتدی ها خوب است اما مسلما قدرت مقابله با کله گنده ها را ندارد. حتی WordPress هم که به نوعی بهترین گزینه است هم توان رقابت با حرف ای ها را ندارد.

۲۰- از انیمیشن های Gif و موارد مشابه استفاده کنید.

موارد اینچنینی فقط اعصاب خرد کن هستند. استفاده از این طور افکت هایی فقط برای پر کردن صفحه در طراحی وب سایت یعنی نابودی. یک نمونه از این سایت ها را در زیر می بینید که ظاهرا خودش هم به بدترین بودنش اعتقاد دارد. برای سرگرمی بد نیست!

http://www.angelfire.com/super/badwebs

Bahman Mohadeci (‫بهمن محدثی‬‎)

Bahman Mohadeci (‫بهمن محدثی‬‎)

بهمن محدثی // فارغ التحصیل دوره MBA گرایش بازاریابی // سابقه کار در بخش پشتیبانی و فروش هاستینگ و نرم افزار مامبوسرور // مدیریت و ترجمه و تالیف در وبلاگ تجارت الکترونیک ، الکتروبلاگ