رسانه های خبری فرانسه از گوگل پول می گیرند
آبان 8, 1391
Bahman Mohadeci (‫بهمن محدثی‬‎) (64 articles)
Share

رسانه های خبری فرانسه از گوگل پول می گیرند

مدتی پیش، در فرانسه قانونی در جریان تصویب قرار گرفت که موتورهای جستجو را ملزم به پرداخت پول به سایت های خبری ، بابت لینک دادن به آنها می کرد. این موضوع هزینه گزافی را برای این سایت ها در بر داشت و از این میان گوگل ، بیشترین سهم را خواهد داشت.

تهدید در برابر تهدید

در پی انتشار اخباری مبنی بر تصویب قانونی که گوگل (و سایر موتورهای جستجو) از آن ضربه می خوردند، گوگل نیز در مقابل نامه ای برای مقامات فرانسوی نوشت و در آن توضیحاتی داد و اظهار کرد که این قانون را نخواهد پذیرفت. از جمله در این نامه گفته بود که گوگل در ماه حدود 4 میلیارد بار به سایت های فرانسوی لینک می دهد و برایش قابل قبول نیست که بابت این کار هزینه ای به آنها بپردازد. چرا که این به نفع آنها نیز هست.

اما از طرف دیگر ، روزنامه ها در چند سال اخیر با افت قابل توجهی در درآمد مواجه بوده اند و عملا نتوانسته اند به پیش بینی های لازم دست یابند. ضمن اینکه وجود اطلاعات و محتوا در منابع مختلف، خوانندگان و کاربران اینترنت را تا حدود زیادی از خرید حق اشتراک نشریات باز می دارد. این در حالی است که گوگل در سال میلیاردها دلار از طریق تبلیغاتی که در نتایج جستجو و روش های دیگر به نمایش می گذارد، درآمد دارد.

گوگل در نامه خود به مقامات فرانسوی اعلام کرده است که در صورتی که این قانون به تصویب برسد، سایت های فرانسوی را از صفحه نتایج خود حذف خواهد کرد. این کاری است که چندی پیش نیز در نتیجه درخواست سایت های خبری برزیل انجام شد.

این نامه و لحن و محتوای آن به شدت مورد انتقاد دولت فرانسه واقع شد به طوری که در نتیجه، اریک اشمیت، مدیر اجرایی گوگل، به ملاقات فرانسوا اولاند، رییس جمهور فرانسه رفت تا به مذاکره در این مورد بپردازند.

گوگل قبل از این در نامه خود اعلام کرده بود که عمل به این قانون ، موجودیت شرکت گوگل را در خطر می اندازد و همچنین کاربران اینترنت و رسانه های فرانسوی را متضرر خواهد کرد. به نظر می رسد که رییس جمهور فرانسه انتظار داشته است که گوگل از حرف خود عقب نشینی کرده و نظرش را تغییر دهد. زیرا پس از این جلسه گفته است که حرف جدیدی از نماینده گوگل نشنیده است و گوگل همچنان پایش را در یک کفش کرده و قصد ندارد به این قانون عمل کند.

فرانسوا اولاند اعلام کرد که این قانون نهایتا تا پایان امسال اجرایی خواهد شد.

نظر شما در این مورد چیست؟ آیا گوگل در ازای نمایش یک سایت در نتایج جستجوی خود، باید به آنها پول بپردازد؟ آیا فعالیت سایت هایی همچون گوگل، موجب افت شدید درآمدی رسانه ها و روزنامه هاست؟

متن فوق از خبرهای منتشر شده توسط خبرگزاری فرانسه 24 و وبسایت سرزمین موتورهای جستجو گردآوری شد.

Bahman Mohadeci (‫بهمن محدثی‬‎)

Bahman Mohadeci (‫بهمن محدثی‬‎)

بهمن محدثی // فارغ التحصیل دوره MBA گرایش بازاریابی // سابقه کار در بخش پشتیبانی و فروش هاستینگ و نرم افزار مامبوسرور // مدیریت و ترجمه و تالیف در وبلاگ تجارت الکترونیک ، الکتروبلاگ