نشریه نیوزویک، نسخه چاپی اش را تعطیل می کند!
مهر 26, 1391
Bahman Mohadeci (‫بهمن محدثی‬‎) (64 articles)
Share

نشریه نیوزویک، نسخه چاپی اش را تعطیل می کند!

پس از 79 سال، هفته نامه  NewsWeek  ، از آغاز سال 2013 تنها به صورت دیجیتالی منتشر می شود. این هفته نامه که حدود چهار سال است، نسخه آنلاین و دیجیتالی خود را ارایه کرده است، آخرین نسخه چاپی خود را در روز 31 دسامبر 2012 به چاپ می رساند.

خداحافظ کاغذ!

تینا براون، سردبیر ارشد نیوزویک، در یادداشتی در نشریه دیلی بیست (که دو سال پیش تحت اختیار نیوزویک قرار گرفت) این خبر را اعلام کرده است و گفته است از سال آینده این نشریه با عنوان Newsweek Global و تنها به صورت آنلاین «با محور قرار دادن کاربران موبایلی که تمایل به دریافت اخبار روز در محیط مجازی دارند» منتشر می شود. این نشریه برای کاربران تبلت ها و کتاب خوان های الکترونیکی(e-Readers) با پرداخت حق عضویت قابل مشاهده و استفاده است.

براون، رقابت تبلیغات آنلاین و پرینتی را دلیل این تغییر اعلام کرده است. طبق گزارش موسسه eMarketer میزان فروش ناشی از تبلیغات آنلاین در سال 2012 با افزایش 23.3 درصدی، به 39.5 میلیارد دلار خواهد رسید. در حالی که این مبلغ برای تبلیغات پرینتی (روزنامه ها و مجلات) در همین سال، 33.8 میلیارد دلار خواهد بود.

براون بر این مساله تاکید کرده است که توقف انتشار نسخه چاپی، هیچ تاثیری بر انتشار حرفه ای و طبق اصول روزنامه نگاری این مجله نخواهد داشت و همچنین کیفیت برند آن نیز حفظ خواهد شد و دلیل این تغییر را تنها دلایل اقتصادی دانست.

نشریه نیوزویک یکی از نشریاتی است که همواره مورد توجه همگان قرار داشته و به خصوص تصویر کاور صفحه اصلی آن گاهی بحث های بسیاری به دنبال داشته و با سرعت زیادی در میان کاربران وب دست به دست می شده است. هنوز مشخص نیست که آیا واقعا این نشریه می تواند همان کیفیت سابق را حفظ کند و اثرگذاری به همان نسبت را ایجاد کند یا خیر.

{منبع خبر}

نشریات آنلاین در ایران

در ایران نیز نشریات زیادی دارای نسخه آنلاین هستند. قدیمی ترین این نشریات، همشهری است که علاوه بر نسخه PDF این نشریه که هر روز در سایت آن منتشر می شود، خود نیز به صورت یک منبع خبری به طور دایم به روز می گردد. همچنین گاهی نشریاتی که به هر دلیلی انتشار آنها در ایران متوقف می شود، گاهی به انتشار نسخه آنلاین ادامه می دهند. یکی از این نمونه ها نشریه دوست داشتنی گل آقا بود که پس از درگذشت کیومرث صابری، مدتی به صورت

چاپی منتشر شد و پس از آن انتشارش متوقف شد اما به نوعی، انتشار آنلاین آن ادامه پیدا کرد. اما گاهی نیز نسخه آنلاین روزنامه ها با توقیف یا توقف انتشار آنها متوقف شد. نمونه آن روزنامه شرق است که با توقیفش در تاریخ 5 مهر، انتشار نسخه آنلاین خود را نیز متوقف کرده است (که البته احتمالا دلایل قانونی نیز دارد).

همچنین نشریات زیادی نیز تنها به صورت آنلاین منتشر می شوند و اصلا نسخه چاپی ندارند. یکی از معروفترین این نشریات در حوزه وب ، نارنجی است که اگرچه ظاهری وبلاگ مانند دارد، اما دست کمی از یک مجله پر و پیمان ندارد و به طور دایم توسط تیم حرفه ای آن به روزرسانی می شود.

سرنوشت کاغذ

حذف کامل نشریات کاغذی، تبعات زیادی از نظر مشاغلی که حذف می شوند در بر خواهد داشت. اما از طرفی دیگر فواید بسیار زیادی هم دارد. فوایدی از جنبه های زیست محیطی، کاهش هزینه های انتشار و حذف هزینه هایی که انتشار نسخه کاغذی یک نشریه ، بر مالکان آن تحمیل می کند. در ایران ، چند شرکت ، ارایه کننده سرویس های خاص نشریات آنلاین هستند که به زودی در الکتروبلاگ مورد مقایسه و بررسی قرار می گیرند.

Bahman Mohadeci (‫بهمن محدثی‬‎)

Bahman Mohadeci (‫بهمن محدثی‬‎)

بهمن محدثی // فارغ التحصیل دوره MBA گرایش بازاریابی // سابقه کار در بخش پشتیبانی و فروش هاستینگ و نرم افزار مامبوسرور // مدیریت و ترجمه و تالیف در وبلاگ تجارت الکترونیک ، الکتروبلاگ