فلسفه نهان در پس ویندوز 8 از زبان یکی از سازندگان
آبان 3, 1391
Bahman Mohadeci (‫بهمن محدثی‬‎) (64 articles)
Share

فلسفه نهان در پس ویندوز 8 از زبان یکی از سازندگان

این مطلب ترجمه ای از این مصاحبه از سایت mashable.com می باشد.

مایکروسافت به طور رسمی ویندوز را در روز جمعه 5 آبان در مراسمی، در معرض استفاده عمومی قرار می دهد. اگرچه هیچکدام از مسئولان این شرکت اعلام نکرده اند، اما بدون شک کمی در این باره نگران هستند. چرا که رابط کاربری (User Interface) این نسخه از ویندوز که با نام مترو (Metro) شناخته می شود، شاهد عمده ترین تغییرات سیستم عامل مایکروسافت ، پس از ویندوز 95 می باشد.

خطری که وجود دارد، سردرگمی کاربران برای ارتباط برقرار کردن با این نسخه و یا بدتر از آن ، به طور کلی رد شدن از سوی آنها است. صفحه آغازین این نسخه از ویندوز به طور کلی با چیزی که مدت هاست با آن آشنایی داریم متفاوت است. بلوک های کاشی مانند شناور در صفحه به جای فایل ها و فولدر ها. محدودیت های زیادی در این نسخه برداشته شده است. اما از طرفی برخی تغییرات شاید به مذاق بعضی ها خوش نیاید. به عنوان مثال نشانگر باتری و ساعت در این نسخه، از دیده ها پنهانند و تنها در صورتی که یک گزینه یا روی صفحه را لمس نکنید، نمایش داده نمی شوند.

قبول داشته باشید یا نه، مایکروسافت با ارایه این تحول عظیم در سیستم عامل خود، قصد آزار دادن کاربرانش را ندارد! و مسلما دلیلی در پس این تغییرات عمده و دور از تصور وجود دارد. این نسخه از ویندوز برای ارتباط و پیوند دادن کاربران است، از مبتدی ترین آنها تا حرفه ای ترین ها.

«ما به روند های عمده ای که در بازار و صنعت در حال رخ دادن بود نگریستیم و این سوال را از خود پرسیدیم که چگونه ویندوز می تواند خود را با این روند همگام کند؟» این چیزی است که سم موریو (Sam Moreau)  مدیر تحقیقات و طراحی برای ویندوز می گوید. «اکثر خصیصه هایی که از ویندوز می شناسیم، (میز کار یا Desktop، نوار وظیفه یا taskbar ، پنل کنترلی یا Control Panel و منوی شروع یا Start Menu ) همگی ابداعات دوره ویندوز 95 هستند. این در حالی است که ویندوز 95 حتی مرورگر وب هم نداشت.»

در دوره های توسعه ای دو دهه گذشته، اینترنت و رسانه های به اشتراک گذاری هر روز نقش پر رنگ تری را ایفا کردند و مرورگر وب از یک برنامه جنبی به جزیی جداناپذیر از تجربیات ارتباطی کاربران تبدیل شد. اگرچه خود سیستم عامل ، سرسختانه سعی داشت حالت خود را حفظ کند.

سم موریو تاکید می کند که «هیچ کدام از چیزهایی که برای شما مهم بود (مثل مرورگر، فایل های MP3 و کامپیوتر به عنوان یک ابزار ارتباطی ) جزیی از بدنه رابط کاربری ویندوز نبودند. یک برنامه، یک فایل می ساخت و شما می توانستید فایل را در یک فولدر قرار دهید. این چیزی بود که اساسا سیستم عامل انجام می داد.»

مایکروسافت به سوی مدرن کردن تجربه استفاده از کامپیوتر توسط ویندوز 8 پیش می رود. به جای آیکون های استاتیک ، هم اکنون برنامه ها، کاشی های متحرکی دارند که طی بازه های زمانی مشخص اطلاعات آنها به روز می شود. این موضوع فاصله فوق العاده ای را با زمانی که تنها قسمت مرتبط با فضای پویای وب و اینترنت ، مرورگر بود ، ایجاده کرده است.

«راه های بسیاری در این نسخه برای ارتباط با اینترنت وجود دارد و مرورگر Internet Explorer تنها بخش کوچکی از این ارتباط است. کل سیستم وارد این پروسه پویا شده است و شما با یک صفحه ورود که همیشه چیز جدیدی برای شما دارد، روبرو خواهید بود»

«فلسفه ای که ما برای این طراحی جدید داریم، قرار دادن آن چیزهایی که برای شما مهم است، زیر دستان شماست.  هر چیز اضافه ای از جلوی چشمان شما دور شده است. این می تواند بهترین شکلی باشد که برای مثال یک عکس در اختیار فرد قرار بگیرد. بدون آیکون بزرگی که بگوید این عکس است! چون شما به آن نیاز ندارید. کشف نشانه های تصویری  تنها برای یک بار مفید است. اما بعد از آن همیشه آنجا هست و نیازی به کشف مجدد ندارد. این چیزی است که رابط کاربری جدید برای شما انجام می دهد.»

نظر شما چیست؟

عکس از mashable.com

به نظر می رسد که مایکروسافت با تغییرات عمده ای که در این نسخه از ویندوز اعمال کرده است، فاصله زیادی با تفکر خشک و خسته کننده قبل خود گرفته است.  از طرفی شرکت های بسیاری نیز ، مدل های جدید تبلت ها و لپتاپ های خود را با این نسخه از ویندوز ارایه کرده اند و بدون شک از این پس صحبت های زیادی در این باره خواهیم شنید.

نظر شما چیست؟ آیا با فلسفه ای که مایکروسافت برای این تغییرات ارایه کرده است موافقید؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

Bahman Mohadeci (‫بهمن محدثی‬‎)

Bahman Mohadeci (‫بهمن محدثی‬‎)

بهمن محدثی // فارغ التحصیل دوره MBA گرایش بازاریابی // سابقه کار در بخش پشتیبانی و فروش هاستینگ و نرم افزار مامبوسرور // مدیریت و ترجمه و تالیف در وبلاگ تجارت الکترونیک ، الکتروبلاگ