صفحات فرود و 5 اشتباه نابود کننده مشتری
آذر 6, 1391
Bahman Mohadeci (‫بهمن محدثی‬‎) (64 articles)
Share

صفحات فرود و 5 اشتباه نابود کننده مشتری

اگر خواهان عملی از بازدیده سایت خود هستید، صفحه فرود (Landing Page) جایی است که باید او را به سوی آن هدایت کنید.

یک صفحه فرود می تواند یک صفحه فروش باشد، یا یک صفحه ثبت نام در لیست ایمیل (Opt-in Page) ، یک صفحه فرود ویدیو یا حتی یک صفحه فرود محتوایی که برای کسب رتبه بهتر در موتورهای جستجو طراحی شده است. همانطور که حدس زده اید، راه های زیادی برای خراب کاری در این صفحه و نابود کردن همه فواید آن وجود دارد!

در اینجا ما 5 تا از اشتباهات رایجی که مردم در صفحات فرود خود انجام می دهند را عنوان می کنیم و از همه مهمتر، راه های جلوگیری از این اشتباهات را بیان می کنیم.

1- خراب کاری در عنوان مطالب (Headlines)

زندگی و مرگ صفحات فرود در دستان عنوان ها  (Headlines) است. اگر شما ، خواننده خود را سرریز اطلاعات کرده اید و قول ها ناهمگون به او داده اید، این فرصت دو ثانیه می تواند نجات دهنده شما باشد.

اغلب اوقات، بهتر کردن عنوان به تنهایی تاثیرگذاری صفحه فرود را چند برابر می کند و حتی برخی از اشتباهات دیگر ما را هم پوشش می دهد. بهترین راه و در عین حال بی دردسر ترین راه، استفاده از تست دو قسمتی یا A/B است تا بهترین حالت مشتری سازی را انتخاب و انجام دهیم.

2- استفاده از طرح ساده سایت

خیلی از ما، که به درستی بازاریابی محتوایی را سرلوحه کار خود برای جذب مشتری قرار داده ایم، از یکی از سیستم های مدیریت محتوا ، مانند وردپرس استفاده می کنیم. به این معنی که از یک قالب مخصوص این سیستم ها برای به نمایش گذاشتن اهداف بصری خود استفاده می کنیم.

در عین حال که سایدبار و هدر سایت شما، با صفحات شما متناسب به نظر می رسند و ظاهر خوبی را پدید می آورند، برای صفحات فرود مناسب نیستند و نگاه کاربر را منحرف کرده و از هدف ما دور می کنند. بنابراین همواره دقت داشته باشید که برای صفحات فرود از قالب ساده و بدون اضافات استفاده کنید.

3- درخواست بیش از یک چیز

ثابت شده است که ایده ی « انتخاب های بیشتر ، مردم را خوشحال می کند » چیزی جز یک توهم روانی نیست. ما با ایجاد این پارادوکس، نه تنها کاربر را به سوی انتخاب های بیشتر سوق نمی دهیم، بلکه در نهایت او را از هر انتخابی پشیمان می کنیم.

یک صفحه فرود موثر و خوب، تنها و تنها به دنبال یک درخواست است. و البته نباید فراموش کنیم که همان یک چیز هم باید به روشنی و وضوح درخواست شود.

4- فراموش کردن اصول زیبایی شناسی

چرا بعضی ها زمانی که درخواست عملی از کاربران دارند، کاربرد اصول زیبایی شناختی را در صفحه فراموش می کنند؟ فونت های بد، رنگ های جیغ!، سایه های نامناسب و کلیپ آرت (ClipArt) های پیش پا افتاده ، در اکثر مواقع هیچ تاثیر مثبتی در مشتری سازی ما نخواهند داشت. بلکه کل اعتبار شما را زیر سوال می برند.

استفاده از قالب های پیش فرض سیستم های مدیریت محتوا ، به خودی خود محدودیت هایی برای ما ایجاد می کند. اما ما نباید با استفاده نادرست از عناصر بصری مختلف، این محدودیت ها را بیشتر کنیم. برای داشتن یک صفحه فرود خوب، باید از فونت، تصاویر، رنگ ها و سایر این گونه عناصر به بهترین و اصولی ترین شکل ممکن استفاده کنیم تا تجربه دلپذیری را برای کاربران ایجاد کنیم. باید توجه داشته باشیم که ما قرار است یک درخواست از کاربران بکنیم و در صورتی که نتوانیم توجه آنها را جلب کنیم ، صفحه ما را ترک می کنند.

5- تنبل بودن

آیا می دانید کاربران وب ، 80% از زمان خود را به دیدن قسمت بالایی صفحات می گذرانند و 20% باقی مانده را به پایین صفحات اسکرول می کنند؟ (برگرفته از این تحقیق) آیا این به معنی این است که کاربران پایین صفحات را مشاهده نمی کنند؟ … خیر، به این معنی است که شما نباید سعی کنید توجه کاربران را به پایین صفحه معطوف کنید. نمونه ای از یک صفحه فرود خوب را در زیر مشاهده می کنید.

برای جلب نظر کاربران ، از هیچ تلاشی خودداری نکنید. همواره سعی کنید از دید مشتری به خود بنگرید. کاربران شاید آنقدر که شما فکر می کنید از محصول / خدمت شما سود نمی برند. دچار اعتماد به نفس کاذب نشوید. به طور خلاصه «برای خودتان نوشابه باز نکنید!» از جایگاه خود بلند شوید و از دور به فعالیت های خود نگاه کنید. آیا این صفحه برای شما جذاب است؟

نوبت شما…

شما با این اشتباهات آشنا بودید؟ برای جلوگیری از این اشتباهات چه اقدامی می کنید؟ آیا این مطلب توانست وسعت دید شما را گسترش دهد؟ تجربیات خود را با ما در میان بگذارید.

Bahman Mohadeci (‫بهمن محدثی‬‎)

Bahman Mohadeci (‫بهمن محدثی‬‎)

بهمن محدثی // فارغ التحصیل دوره MBA گرایش بازاریابی // سابقه کار در بخش پشتیبانی و فروش هاستینگ و نرم افزار مامبوسرور // مدیریت و ترجمه و تالیف در وبلاگ تجارت الکترونیک ، الکتروبلاگ