سایت های کلیکی ، سراب یا منبعی بی پایان؟
فروردین 30, 1393
Bahman Mohadeci (‫بهمن محدثی‬‎) (64 articles)
Share

سایت های کلیکی ، سراب یا منبعی بی پایان؟

دوستان ما در پی برگ هر روز با سوالات متعددی از سوی کاربران روبرو هستند که به موضوع نقد کردن درآمد ارزی مربوط است. نکته مشترک بسیاری از این درخواست ها این است که مبلغ 10هزار دلار در حساب دارند یا قرار است 10هزار دلار به زودی به حساب آنها واریز گردد و نیازمند یک حساب پی پل می باشند که مبلغ را به آن واریز کنند و یا از حساب پی پل خود به حساب پی پل پی برگ واریز کنند تا برای آنها به ریال تبدیل کنند. منبع درآمد مشترک تقریبا همه این افراد یک چیز است: سایت های کلیکی .

نحوه کسب و کار سایت های کلیکی

اساس سایت های کسب درآمد از طریق کلیک کردن بر روی بنر های تبلیغاتی ، که به اختصار به آنها سایت های کلیکی می گوییم ، بر این پایه استوار است که کاربران زیادی را جذب کنند که در روز یا ساعت ، به ازای کلیک کردن بر روی بنرهای تبلیغاتی مبلغی را به عنوان کارمزد یا پورسانت یا حق العمل یا … به کلیک کننده پرداخت کنند.

در این مدل کسب و کار ، کسانی که بر روی تبلیغات کلیک می کنند ، صرفا برای کلیک کردن به مشاهده تبلیغات می پردازند و هدفی جز کسب درآمد از این کار دنبال نمی کنند. همچنین معمولا این سایت ها ، به کاربران خود پیشنهاد می کنند که کاربران جدیدی را به سیستم معرفی کنند و در ازای ثبت نام هر یک، درصدی پورسانت نیز به آنها تعلق بگیرد.

این شکل درآمدزایی را به اختصار PTC می گویند که البته نباید با PPC اشتباه گرفته شود. در روش PPC (که شرکت های معتبری همچون گوگل به این شیوه کار می کنند) شما مبلغی را به یک شرکت بابت تبلیغات و بازاریابی پرداخت می کنید ، آن شرکت آگهی شما را به مشتریان هدف (که در کمپین تبلیغاتی خود تعریف کرده اید) نشان می دهد و به ازای هر بار کلیک شدن توسط این کاربران ، مبلغی از موجودی اعتبار شما کسر می کند.

اعتبار سایت های کلیکی

شاید شما هم با موضوعات اینچنینی برخورد کرده باشید که داستانی را از یک اتفاق می شنوید که همیشه فردی که این داستان برای او اتفاق افتاده است ، غایب است! «یکی از دوستام …» «یکی از دوست های دوستم…» « یکی از آشناهامون…» و جملاتی از این دست ، عبارات مشترک این موضوعات هستند. درآمد زایی از سایت های کلیکی نیز در بیشتر مواقع نمونه ای از این دست می باشد. همواره شخصی مطرح می شود که از این راه پولدار شده است. اما هیچ گاه این اتفاق برای خود ما یا شخص مقابل مان نمی افتد.

متاسفانه در ایران و بسیاری کشورهای دیگری که مردم در آن شرایط اقتصادی و معیشتی مشابه ایران دارند ، تمایل بسیار زیادی به کسب درآمد های غیرمنطقی با انجام کارهای ساده و بی ارزش وجود دارد. نمونه های بسیار زیادی را می توان از این دست در کشورمان مثال زد. اما یکی از مهمترین این موارد ، درآمد زایی از سایت های کلیکی می باشد.

 پی برگ و الکتروبلاگ به هیچ عنوان درآمد ارزی حاصل از سایت های کلیکی یا سایت های مشابه را نقد نمی کنند  و استفاده از این سایت ها را نیز توصیه نمی کنند

در ابتدا باید بگوییم که این موضوع را رد نمی کنیم که ممکن است بعضی از سایت های کلیکی واقعا مبالغی که وعده می دهند را به حساب شما واریز کنند. اما در بسیاری موارد هم این موضوع صادق نیست.

بسیاری از سایت های کلیکی ، به شما پیشنهاد می کنند که یک حساب پی پل باز کنید و در اکانت خود به عنوان حساب دریافت کننده معرفی نمایید تا درآمد شما را (همان 10هزار دلار معروف!) به حساب تان واریز نمایند. افراد زیادی ساعت ها و روزها از وقت و عمر خود را به پای این روش قرار می دهند ، با این رویا که چندین میلیون تومان پول به جیب بزنند و زندگی خود را سر و سامان دهند. اما شاید بیشتر آنان از این نکات بی خبر باشند که:

  • مقوله سایت های کلیکی از موضوعاتی است که همواره اعتبار پایین و غیرقابل اعتماد بودن را با خود به یدک می کشند. بنابراین پیش از شروع کار ، به فکر نقد کردن آن باشید نه پس از مدت ها صرف پول و انرژی و زمان.
  • بسیاری از سایت های کلیکی ، پیش از رسیدن شما به حد نصاب به دلیلی حساب شما را ساسپند می کنند و یا اگر به حساب شما واریز انجام می دهند ، پس از مدتی مبلغ را برگشت می زنند. پس قبل از فعالیت از صحت عملکرد این سایت ها اطمینان حاصل کنید.
  • سایت های کلیکی سایت هایی هستند که تبلیغات بنری را به مشتریان غیر هدف نمایش می دهند و بنابراین هیچ شرکت معتبری ، بودجه خود را صرف آگهی هایی که صرفا برای کلیک شدن نمایش داده می شوند ، نمی کند. لذا شرکت های پیش پا افتاده و غیرقابل اعتماد رو به این سایت ها می آورند که از همین جا می توان نتیجه گرفت که درآمدی که این سایت ها به شما پیشنهاد می کنند ، خیلی با منطق سازگار نیست. ضمن اینکه خیلی اوقات بنرهای نمایش داده شده ، بنر همان سایتی است که در آن به سر می برید.
  • در حال حاضر ، (فروردین 93) پی پل از جمله شرکت هایی است که ایران را تحریم کرده و این موضوع را با سرسختی کامل پیگیری می کند. پس قبل از افتتاح حساب پی پل ، باید به فکر استفاده از آن نیز باشید. چرا که ممکن است چند روز پس از افتتاح یک حساب پی پل، حساب شما لیمیت شود و تمام هزینه شما از دست برود. زیرا پی پل به تازگی مواردی همچون پاسپورت ، ریز حساب بانکی و قبض های خدمات شهری را درخواست می کند که به راحتی قابل تهیه نیستند!

پس چگونه در اینترنت درآمد زایی کنیم؟

پیش از هر کار ، از رویای یک شبه پولدار شدن و کسب درآمد های میلیاردی بیرون بیایید و با واقعیت روبرو شوید. با کمی جستجو ، می توانید روش های گوناگونی برای درآمد زایی بیابید که با صرف زمان منطقی ، درآمدی منطقی کسب کنید و در عین حال هیچ کار غیر قانونی نیز انجام نداده باشید. کسب درآمد شما می تواند به شیوه ارزی و از طریق سایت هایی همچون تم فارست ، فریلنسر و … باشد یا از سایت های داخلی استفاده کنید که با جستجوی عبارت فریلنسر ، به تعداد زیاد از آنها بر خواهید خورد.

در نهایت نیز ، توصیه ما به شما این است که ذهن خود را باز کنید و به فکرهایی فراتر از فکر های پیش پا افتاده بیاندیشید. نمونه های موفق داخلی و خارجی را مشاهده و از آنها یاد بگیرید. خلاق باشید و با منطق ، رویاهایتان را رنگ واقعیت ببخشید.

نظر شما در این باره چیست؟ نظر خود را در پایین همین مطلب با ما و دیگران در میان بگذارید.

Bahman Mohadeci (‫بهمن محدثی‬‎)

Bahman Mohadeci (‫بهمن محدثی‬‎)

بهمن محدثی // فارغ التحصیل دوره MBA گرایش بازاریابی // سابقه کار در بخش پشتیبانی و فروش هاستینگ و نرم افزار مامبوسرور // مدیریت و ترجمه و تالیف در وبلاگ تجارت الکترونیک ، الکتروبلاگ