روز عشق و بازاریابی
بهمن 19, 1391
Bahman Mohadeci (‫بهمن محدثی‬‎) (64 articles)
Share

روز عشق و بازاریابی

با یک محتوای خوب ، می توانید احساسات خواننده را برانگیزید. احساساتی که در پی مطالب سرگرم کننده و احساسی از خواننده سر می زند و حس نزدیکی بیشتری را بین کسب و کار شما ، مناسبت ها و خودشان ایجاد می کند. اما این را بدانید که هدف گیری احساسات کاربران نیز یکی از موارد حرکت بر لبه تیغ است. پس با احتیاط عمل کنید.

بسیاری از بازاریاب ها اعتقاد دارند که برقراری ارتباط احساسی با خوانندگان ، در موفقیت یک مطلب در تبدیل شدن یه یک مطلب ویروسی بسیار موثر است. این مطلب می تواند تنها یک عکس از آغوش پر مهر یک مادر و فرزند باشد و یا داستانی از یک سرباز که پس از مدت ها و با تحمل سختی های بسیار ، توانسته به دیدار دوباره عشق خود دست یابد.

شک نداشته باشید که متفاوت بودن و خلاقیت ، تاثیر گذاری مطلب شما را چند برابر می کند و اگر بتوانید حس خوبی را در بیننده ایجاد کنید ، بدون شک پیروز بازار هستید. برای مثال کافی است به طراحی شرکت هوایی ترکیه ( Turkish Airline ) بیندازید که به صورتی بسیار زیبا و منحصر به فرد ، یک پیام تبلیغاتی را در قالب یک طراحی عالی به خواننده منتقل کرده است و در عین حال با حس خوب با هم بودن در روز عشق یا ولنتاین با عشاق یک دل شده است.

در این تصویر آورده شده است : عشق به دور دنیا می رود. شرکت هواپیمایی ترکیه ، فاصله ها را از بین می برد… ولنتاین امسال ، با عشق خود به هر کجا که دوست دارید سفر کنید و عاشقانه ترین لحظات را بگذرانید. دوش به دوش هم.

در یک مطالعه بر روی میزان به اشتراک گذاشته شدن مقالات در نیویورک تایمز ، اینگونه مشاهده شد:

  • مطالبی که مرتبط با حس Awe بودند ، در رتبه دوم بیشترین مطالب به اشتراک گذاشته شده بودند. (این گونه مطالب ، به محتوایی گفته می شود تقریبا مشابه شگفت زدگی اما با میزان کم لذت. به نوعی ترکیبی از سورپرایز شدن و ترس)
  • محتوای محاوره ای و عامیانه ، از تعداد نظراتی دو برابر سایر مطالب برخوردار بودند.
  • محتوایی که با احساسات سر و کار داشتند ، به طور واضحی بیشتر به اشتراک گذاشته شدند.

منبع: http://papers.ssrn.com/sol3/papers.cfm?abstract_id=1528077

طبق تحقیقی که در دانشگاه ایندیانا صورت گرفته است ، تمرکز بر روی این 6 حس در افراد برای نوشتن مطالب ، تاثیر گذاری بهتری دارد:

  1. تعجب و شگفت زدگی
  2. لذت
  3. غم
  4. ترس
  5. عصبانیت
  6. تنفر

البته کاملا مشخص است که موضوع مطلب ما با دو مورد اول بیشترین تطابق را دارد و کار کردن روی بقیه موارد به نوعی حرکت بر خلاف موج است و نمی توان انتظار هیچ واکنش مثبتی از آن داشت! پس با انتشار مطلبی الهام بخش با انبوهی از احساس خوب ، مردم را به انتشار هر چه بیشتر محتوایتان ترغیب کنید.

توصیه ما برای شما ، حرکتی با احتیاط است. همیشه در میان کاربران ، افراد افراطی از همه نوع یافت می شود. هر کشوری مناسب های خاص خود را داراست و برخی مناسبت ها نیز همچون ولنتاین در همه نقاط جهان توسط برخی افراد گرامی داشته می شود. در ایران نیز روز دیگری با عنوان سپندار مزگان وجود دارد که ایرانیان آن را روز عشق می دانند. اما همان روز نیز مخالفان خاص خود را داراست. با فکر جلو بروید و تنها با قرار دادن دو قلب سرخ و صورتی ، خود را با زور در مسیر احساسات افراد قرار ندهید.

در پایان نیز ، تصویری که سال گذشته ، موتور جستجوگر بینگ برای روز عشق یا همان روز ولنتاین انتخاب کرده بود را می بینیم.

توضیحات : 1- این مطلب ترجمه ای آزاد با کمی اضافات از این مقاله بود.

2- متاسفانه منبع اصلی عکس کاور مطلب رو پیدا نکردیم. اما ظاهرا این عکس ساختگی هست و در تصویر اصلی سنجابی در جلوی سنجاب گل به دست حضور ندارد. اما به دلیل سوژه و حس خوبی که عکس ساخته شده داشته است به تعداد بسیار زیاد کپی شده و در کل اینترنت پخش شده است. این خود مهر تاییدی بر تاثیر همراهی با احساسات است!

Bahman Mohadeci (‫بهمن محدثی‬‎)

Bahman Mohadeci (‫بهمن محدثی‬‎)

بهمن محدثی // فارغ التحصیل دوره MBA گرایش بازاریابی // سابقه کار در بخش پشتیبانی و فروش هاستینگ و نرم افزار مامبوسرور // مدیریت و ترجمه و تالیف در وبلاگ تجارت الکترونیک ، الکتروبلاگ