اوباما: نرم افزار های موبایل را افزایش دهید
خرداد 3, 1391
Bahman Mohadeci (‫بهمن محدثی‬‎) (64 articles)
Share

اوباما: نرم افزار های موبایل را افزایش دهید

زمانی تجارت در مهارت افراد خلاصه می شد. روش های حضوری و لمس محصولات تنها روش ممکن برای تجارت بود. اما تکنولوژی های جدید این مسیر را تغییر داد. هر روز دنیای رسانه پیشرفت می کرد و پس از مدت کوتاهی روش های تبلیغاتی هم جای خود را در این میان باز می کرد. تکنولوژی های همراه هم از این نظر مستثنی نبود.

تکنولوژی هوشمند و مسیر پیش رو

با پایان قرن بیستم پیشرفت دنیای تکنولوژی سرعت فزاینده ای گرفت و یکی از سریعترین پیشرفت ها را بازار ابزار های همراه به خود دید. اهمیت سیستم های متن باز بر بسیاری مشخص شد و به این صورت نرم افزار های لازم برای ابزار های جدید نیز با همان سرعت پیشرفت کرد. گوشی های همراه هر روز کاربرد های جدید پیدا کردند و با شناخت نیاز های برآورده نشده ، امکانات بیشتری در اختیار کاربران قرار گرفت. شاخه جدیدی در این بازار شکل گرفت. گوشی های هوشمند.

مایکروسافت فرصت را از دست داد

تصور غالب این است که اپل اولین بار گوشی های هوشمند را ارایه کرد. در واقع همینطور بود. اما طرح اولیه از مایکروسافت بود نه اپل. ناتان میرولد در سال 1991 طرحی را با عنوان کیف جیبی دیجیتال به مدیران خود در مایکروسافت ارایه کرد که از نظر ظاهر و کاربرد بسیار به گوشی های همراه امروزی شبیه بود. همچنین قیمت آن نیز توسط خود او بین 400 تا 1000 دلار پیش بینی شده بود. (قیمت کنونی این گوشی ها)

مایکروسافت این ایده را به دلیل هزینه زیاد آن اجرا نکرد و به این صورت فرصت رهبری یک بازار بسیار پرسود به راحتی از دست داد. کاری که شرکت اپل در سال 2007 به دست گرفت. در آن سال بسیاری از افراد برای در دست گرفتن گوشی همراهی که صفحه آن لمسی و وزن کمی داشت ساعت ها در صف ایستادند. از طرف دیگر گوگل نیز با ارایه سیستم عامل اندرویید راه جدیدی را برای شرکت های دیگر باز کرد و شاید بتوان گفت انقلاب دومی را در این زمینه بنا نهاد.

شرکت اپل هم اکنون با نزدیک به 337 میلیارد دلار ثروت، ثروتمند ترین شرکت جهان و گوگل با 37.9 میلیارد دلار درآمد در سال 2011 (که البته تقریبا همه آن از تبلیغات بود) پردرآمد ترین شرکت اینترنتی جهان است.

دولت های هوشمند

شاید بتوان عبارت دولت هوشمند را برای دولت هایی به کار برد که همواره در پی راضی نگاه داشتن مردم خود باشند. این عبارت با ظهور تکنولوژی های هوشمند تعاریف جدیدی هم پیدا کرد. در کشور خود ما هم هر از گاهی صحبت از هوشمند سازی دولت و دولت الکترونیک می شود. خدماتی که فواید بسیاری برای دولت ها در بر دارند. کاهش هزینه ها، بوروکراسی، فساد اداری و افزایش سرعت در انجام کارها تعدادی از این دلایل هستند. در آمریکا نیز به عنوان یکی از پیشتازان دنیای تکنولوژی هر روز استفاده های تازه ای از این ابزار ها ارایه می گردد. اخیرا باراک اوباما در یادداشتی کلیه آژانس های مرتبط با دولت را موظف کرده است که طی 12 ماه آینده حداقل دو نرم افزار برای استفاده در گوشی های هوشمند ارایه کنند.« دولت دیجیتال: ساخت یک پلتفرم برای قرن 21 برای خدمات بهتر به مردم آمریکا( Digital Government: Building a 21st Century Platform to Better Serve the American People ) » همچنین در این پیام بیان شده که کلیه این موسسات باید نرم افزار های خود را به صورت متن باز در اختیار همه قرار دهند تا توسعه دهندگان آزاد بتوانند در پیشرفت این نرم افزار ها شرکت کنند.

به نظر شما این کاربرد ها تا چه حد در کشور ما استفاده می شوند؟ آیا دولت ما نیز تمایل به ارایه نرم افزار های متن باز دارد؟

به زودی در مورد نرم افزار های آزاد و متن باز در این وبلاگ خواهید خواند.

از آنجا که هدف این وبلاگ انتشار مطالب اختصاصی و تخصصی می باشد و نه کپی مطالب دیگران ، شما می توانید تفاوت نرم افزارهای آزاد و متن باز را از زبان ریچارد استالمن در این لینک بخوانید.

Bahman Mohadeci (‫بهمن محدثی‬‎)

Bahman Mohadeci (‫بهمن محدثی‬‎)

بهمن محدثی // فارغ التحصیل دوره MBA گرایش بازاریابی // سابقه کار در بخش پشتیبانی و فروش هاستینگ و نرم افزار مامبوسرور // مدیریت و ترجمه و تالیف در وبلاگ تجارت الکترونیک ، الکتروبلاگ